Yasmina Lokmanoğlu

MERHABA SONBAHAR


Bugün beni bir şey dürttü ve erkenden gözümü açtım. Bahçeye çıktım. Mevsim dünden bugüne değişmiş. Güneş turuncu ve yavaş yavaş doğarken muhteşem görüntüsünü selamladım. Rüzgârın da yönü değişmiş kuzeyden esmeye başlamış. Yüzüme esen serin havayı içime çektim. “Hoş geldin sonbahar” dedim. 13 Mart’tan beri evdeyim. Evde kalmaya çalışıyorum, her şeyi evden bilgisayarla çevrimiçi bağlanarak hallediyorum. Hayatıma bir şey daha girdi yavaşlamak ve doğayı dinlemek, onu içime çekmek. Son yılların koşuşturmasında bunu unutmuşum. Doğayı dinlemek, evde kalmanın bana kazandırdığı bir şey oldu. 

Tabii mevsim araları herkes gibi ben de artık giden mevsimin sebzelerini pişirmek istemiyorum. Her güne bugün ne pişirsem ile başlıyorum. Makarna, pilav türleri her zaman acil bir çözüm oluyor ama sonuçta çok yaratıcı değil. Bu aralar patlıcan çok. Ben de rahmetli Madam Dıbbani’nin patlıcan yemeğini pişirmeye karar verdim. Bizimkilerin mutfağı ben büyürken Fransız mutfağının etkisi olan yeni akım Lübnan mutfağıydı. Buradaki tarif aslında sheikh al mahsh’nin yeni 20. yüzyıl başı yorumudur. Yani karnıyarık diyelim.  İyi haftalar, kucak dolusu sevgiler.

 

Patlıcan Ograten

Malzemeler

1 kg alaca soyulmuş kemer patlıcan

2 litre musluk suyu, içerisine 1 çorba kaşığı tuz eklenmiş

Kızartmak için zeytinyağı

 

İç harcı için

½ kg bir kez çekilmiş dana ya da koyun kıyma

4 adet orta boy soğan

4 çorba kaşığı tereyağı

75 gr dolmalık fıstık

1 çay kaşığı yenibahar

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı kaya tuzu

 

Başamel sos için

4 çorba kaşığı tereyağı

3 çorba kaşığı un

½ çay kaşığı tuz

½ çay kaşığı müskat

50 gram rendelenmiş eski kaşar

750 ml ısıtılmış süt

 

Yapılışı

Patlıcanları alacalı soyun. Sap kısmı kalsın. 1 litre suya 1 çorba kaşığı tuz ekleyin. Patlıcanlar içerisinde bir saat kalsın. Daha sonra sudan alın. Ortasını tam yarmadan bıçakla boydan kesin. Bir kağıtla kurulayın. Tavaya göz kararı bir parmak kadar zeytinyağı ekleyin. Isıtın. Yağ kızınca patlıcanları çevire çevire kızartın. Altına bir kap koyulmuş, süzgeç üzerine alın. Daha sonra ısıya dayanaklı tercihiniz bir tepsiye dizin.

Başka bir tencerede tereyağını eritin. Fıstıkları ekleyin. Hafifçe pembeleşince, soğanları ekleyin. Soğanlar suyunu bırakıp çekinceye kadar kavurun. Daha sonra kıymasını ekleyin kavurmaya devam edin. Kıyma pişince baharatları ekleyip ateşten alın. Bir kenarda beklettiğiniz patlıcanların içerisine bu kıymayı bir çorba kaşığı yardımıyla bölüştürün. Diğer taraftan orta boy bir süt tenceresini ateşe oturtun. Tereyağı eritin. Unu ekleyin iyice kavurun. Daha sonra ısıtılmış sütü bir taraftan telle çırparak kavurduğunuz unlu tereyağına yedirin. Devamlı çırpın. Ta ki karışım kaynayıncaya kadar. Ateşten alın baharatları ve kaşarı ekleyin. Tepside kıymaları doldurduğunuz her patlıcanın üzerini bu sosla kapatın. Üzerine ekstra kaşar serpin. 200 derece ısıtılmış fırında 30 dakika üzeri pembeleşene kadar pişirin yanında pilav ile servis edin.ARŞİV YAZILAR