Naci Sapan | Yine mi kayyum? | Güney Gazetesi Mersin
Naci Sapan

Yine mi kayyum?


Sadece DEM Partili Belediyelerin olduğu kentlerde değil, bütün ülkede huzuru bozduğu için ‘Kayyum’ atamalarına karşı çıkıyor, kınıyoruz, yazıp-çizip kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü ülkenin gerçek gündemi DEM partili belediyelere kayyım atanması değil.

Gündem belli;

Açlık, yoksulluk, işsizlik, emekli maaşı, eğitim, sağlık, enflasyon.

Bunlar var iken, yeniden kayyum atamalarını Türkiye'nin gündemi sokmak, tartışmak ve tartıştırmak, gerçeklerden bilerek, isteyerek kaçmak demektir. 2019 yerel seçimlerinden bu yana İstanbul büyükşehir Belediyesine yönelik ‘Terörist çalıştırıyorlar’ suçlamaların aslında bir iftira olduğu gerçeği ortaya çıktıktan bu yana, bu konuda söylenenler artık dikkate ve ciddiye alınmıyor.

2024 yerel seçimlerinin ardından, AK Partili Belediyelerin bıraktığı borçlar bir tarafa, Kayyımla yönetilen belediyelerdeki yolsuzluk, usulsüzlük, bunlar yetmezmiş gibi belediyeye, halka ait mal varlığının satışı yâda devri gibi bir yağmalama yönteminin uygulanmış olması vatandaşın tepki odağı halinde iken, yeniden kayyum yönetiminin dayatılmış olması kabul edilemez bir durumdur.

Her zaman söylediğimiz gibi; cezası olanı aday adaylık, adaylık sürecinde tespit edip, gereken yapılmalıdır. Öyle yapılmadığında, zamana bırakıldığında bunun adı ‘Tuzak’ oluyor.

Özellikle mi bu yol deneniyor.

‘Ses çıkarmayalım, bize lazım olduğu bir dönem kullanalım’ mı deniliyor.  

Nasıl olsa ‘Terör suçlaması’ her zaman geçerli, gündem değiştirmek için de uygun bir malzeme diye düşünülüyor, bu yola başvuruluyor.

Tam da enflasyon rakamlarının açıklandığı bir günde, Hakkâri sürprizi geldi, enflasyondan çok ‘kayyımlar yeniden gelecek mi’ tartışması başladı. İçişleri bakanlığının Hakkâri kararı,  Jose Mourinho ile yapılan anlaşmayı dahi gölgede bıraktı.

*

Yeni kayyım atamasından çok, beklentimiz; giden kayyımların harcamaları, yolsuzluk, usulsüzlükle anılan geride bıraktıkları dönemin incelenmesi ve soruşturulmasıydı. Özellikle Diyarbakır’da yapılanlar yenilir yutulur cinsten değil.

Zaten halk durumun bilincinde olduğu için kayyımların işine son verdi.

Halkın kararı ile gönderilenleri halkın iradesinin dışında tekrar geri getirmek demokrasi kuralları içinde izah edilecek bir durum değil. Üstelik yumuşama dönemi diye bir dönemin başladığına dair milletin yüreğine su serpilen bir dönemde. Kayyım siyaseti devam edecekse, yeni anayasa ile ilgili bir çalışmanın yapılması söz konusu olabilir mi?

Elbette ki olmaz.ARŞİV YAZILAR