Zeynep L. | Düğün patlaması | Güney Gazetesi Mersin
Zeynep L.

Düğün patlaması


Ne kadar çok düğün var bu aralar diye düşünüyorsanız yalnız değilsiniz ve bu sadece Türkiye’ye özgü bir durum değil. COVID-19 kısıtlamalarının bitmesiyle herkes ardı ardına düğün yapmaya başladı. Bu düğünler normal yaşamımıza dönelim ve hatta döndük mesajı veriyor. Ama sakladıkları gerçek çok daha endişelendirici.

 

Bir çok ülke şu anda Ukrayna’ya açılan savaş, pandeminin getirileri ve enflasyonla uğraşıyor (kimisi kimisinden daha çok uğraşıyor). Böyle bir durum söz konusuyken, bu kocaman ve oldukça masraflı düğünlerin peşi peşine gelmesi bir nevi isyan ve aynı zamanda bir nevi kendimizi kandırmaca.

 

Üstelik de bu kadar hayal gücünden yoksun ve zorunluymuşçasına yapılmasını biraz israf gibi görüyorum. Annem dün çok komik birşey söyledi, hiç aklıma gelmemişti daha önce. “Bizim zamanında gelinler böyle ‘Eveeeet’ dedikten sonra çiçeğini havada sallayıp yürümezlerdi,” dedi. Hiç aklıma gelmemişti ama son gittiğim düğünleri düşündüm, böyle tekrarlanan dakikalar o kadar fazla ki. Bu sosyal performansı o kadar benimsemişiz ki hiç sorgulamadan, değiştirmeden tekrarlıyoruz.

 

Davet edildiğim bir çok düğüne hayır demek zorunda kalıyorum. Sevdiğim arkadaşlarımı görme fırsatını reddetmek kolay değil ama görmek istediğim insanları kendi kurallarımla, kendi zamanımda görebilmeye çalışmak benim elimde. Bir yandan üzülüyorum, bir yandan da benim orada olmamam çok birşey değiştirmeyecek biliyorum. Sosyal bir gerekçeye dönüştü düğün yapmak ve anlamını kaybetti. Yeni çifte destek olmak, onları hayatlarının yeni evresine uğurlamaktansa şimdi Bodrum’da öylesine birkaç gün geçirmeye davet oldu.

 

En çok üzüldüğüm de genç yaşta kocaman düğünler yapanların bir kaç sene sonra boşanma seviyesine gelmesi. Belki evliliğe ve düğünlere bu kadar önem vermesek, bu kadar istenesi ve beklenesi birşey haline getirmesek, insanlar tanıdıkları gibi bir parti vermeye değil sağlam ilişkiler kurmaya daha dikkat eder. Demiyorum ki kutlamak, davet vermek kötü birşey. Hayatınızı birleştirdiğiniz insanla nasıl bir kutlama istediğinizi ve neden kutlamayı seçtiğinizi düşünmek iyi bir seçim olabilir. Bir de tabii getirdiği masrafların hayatınıza destek verip vermeyeceğini düşünmek de oldukça önemli.

 

Ama yazmaya başlamamın sebebi ekonomiydi aslında. Dünya’da böyle bir trend olması bana insanlar olarak çok kolayca yaptığımız bir sosyal davranışı gösteriyor. Evinde bir çok problem olsun ama dış görünüşün, giyinişin iyi olsun davranışı. Düğünlerde bu şekilde, ülkelerimizde çok bariz sosyoekonomik problemler var ama biz eşe dosta birşey yok izlenimi vermeye çalışıyoruz. Önceliklerimizi elden geçirmemizin tam zamanı.ARŞİV YAZILAR