Yasmina Lokmanoğlu | Bir Zamanlar Mersin ve Narenciye | Güney Gazetesi Mersin
Yasmina Lokmanoğlu

Bir Zamanlar Mersin ve Narenciye


Ben küçükken Pozcuda otururduk ( İnünü Mahllesi). Herkesin bir bahçesi ve bahçenin içindede bir veya iki Limon ağacı, Portakal ağacı ve Turunç ağacı olurdu. Bu sadece bize özgü değildi, tüm Mersin’deki evlerde neredeyse herkesin muhakkak bir narenciye ağacı vardı. Narenciye ve kent iç içe yaşardı. Sofralardan limon eksilmezdi. Bahçe sahipleri şehrin zenginleriydi. Mahsulü satarlar, bütün sene rahat yaşarlardı. Bahçelerin ortasında evler vardı. Etrafı tamamen balkonla çevrili, altı narenciye deposu olan haftasonu dinlenme ve arkadaşları ağırlama yerleriydi. Bütün bu özelliklerimi 1980’den sonra yavaş yavaş kaybettik. Şimdi sizlere bunları tek, tek yazmak istemiyorum. Kent ,varoluşundan itibaren var olan narenciye kültürünü hızla kaybetti ve kaybetmeye de devam ediyor. Bu sene Kasım ayında Çukurova Üniversitesi ve AKİB’in  beraberce ev sahipliği yapacağı Uluslararası Narenciye Konferansı var. Umarım kent olarak Narenciyemize tamamen kaybetmeden, tekrardan sahip çıkarız.

Size bir dizi Mersin’in Narenciye ile yapılan tariflerini paylaşacağım. Bugün paylaşacağım tarif Nonnamın(anneanne) en yakın arkadaşı Matmezel Surpik’in tarifini paylaşacağım. Yeşil turunçtan yapılan bir reçeldir. Ortasını oymak için tenekeciye özel bir alet yaptırılardı.

50 ceviz büyüklüğünde turunç, göbekleri oyulup ortasındaki sapı çıkarılacak. Üzerini temiz su ile kaplayacak kadar su ekleyip, ateşe oturtun. Kaynayınca kısın. Başında bekleyin. Meyveye çatal batınca hemen süzün. 1 mercimek büyüklüğünde gök taşı alın ve dövün.( Gök taşı doğaldır ama zehirlidir, bizimkilere bir şey olmazmış). Büyük bir leğende gök taşını suyla karıştırın. Haşladığınız turunçları içine atın. Bunu yapmalarının sebebi gök taşının turuncun yeşil rengini dahada belirginleştirsin diye. 2 saat bekletin. Sonra süzün. 3 gün günde iki kez turunçların suyunu değiştirerek tatlandırın. Yarım kilo şekeri 250 ml su, 1 limonun suyunu ekleyin ve kaynatın. 3 dakika sonra, turunçları içine atın. Yarım saat pişsin. Ateşten alın. Ertesi gün turunçları süzün, şerbeti kaynatın tekrar turunçları içine atın. Yarım saat kısık ateşte pişsin. Kavanozlara alın. Reçeliniz ikrama hazırdır.

İyi haftalar,ARŞİV YAZILAR