“Meclis önünde nöbetimiz devam edecek”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirmeyi, bir ilde birden fazla baro kurulmasını öngören çoklu baro yasasına karşı TBMM önündeki nöbet eylemini sürdüreceklerini söyledi. Yeşilboğaz, “Tasarının alt komisyona sevk edilmesi için geç değil” dedi.

“Meclis önünde nöbetimiz devam edecek”

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, avukatların tepkisine rağmen meclise sunulan çoklu baro ve seçim sistemine ilişkin yasa tasarısının Meclis Adalet Komisyonu'ndan geçmesi ve genel kurula sunulmasıyla ilgili olarak Mersin Adliyesi önünde bir açıklama yaptı. ‘Savunma susmadı, susmayacak’, ’Çoklu baro istemiyoruz’, Paralel baro istemiyoruz’, ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’, ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz’ şeklinde sloganların atıldığı açıklamada konuşan Bilgin Yeşilboğaz, “Barolar, yaşanan sürecin tamamında müzakere yolunu seçmiş, demokratik yollarda görüş ve önerilerini bildirmeyi amaçlamış olmalarına rağmen, tüm kapılar baro başkanlarına kapatılmış, görüşlerini usulüne uygun ve etkili biçimde bildirmelerinin önü kesilmiştir. Bu durum, savunmayı temsil eden ve kanunla “hukukun üstünlüğünü koruma ve bu olguya işlerlik kazandırma” görevi verilen baroların katılmadığı bir yasa değişikliği sonucunu doğuracaktır ki bu da olması gereken hukuka uymayacağı gibi ve uygulamada da derin sorunlar yaratacaktır” dedi.  

 

“NÖBETİMİZ DEVAM EDECEK”

Yasa değişikliğine ilişkin Cumhurbaşkanlığı’ndan randevu talep ettiklerini anacak taleplerinin karşılık bulmadığını aktaran Yeşilboğaz, “Bundan yaklaşık bir ay önce değişikliğin sakıncalarının bildirilmesi amacıyla, Cumhurbaşkanlığından randevu talebinde bulunulmuş ancak bu talep de sonuçsuz kalmıştır. En başından itibaren tüm müzakere yollarını deneyen ve bugün de yasa yapma sürecine aktif olarak katılmak isteyen baroların tüm taleplerinin geçersiz olarak reddedilmesi, Meclis önünde son günlerdeki yaşanan tabloyu ortaya çıkarmıştır. Barolar olarak, bu aşamadan sonra da tüm taleplerimizin arkasında olduğumuzu ve yasa yapma sürecinde aktif olarak katılma kararlılığımızı ve talebimizi bildiriyoruz. Teklif, alt komisyona sevk edilerek ve tüm demokratik söz hakları kullandırılarak bu yanlıştan dönmek için hala geç değil.  Biz baro başkanları olarak Meclis önünde nöbetimizi sürdüreceğiz.  Görüşme ve kendimizi ifade edebilme talebimizin de arkasındayız. Bizi içeri almayacaklarda, burada siz basın temsilcilerinin ve sizin aracılığınızla tüm halkımızın huzurunda komisyona kendimizi ifade etmeye hazır olduğumuzu bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.  Baroların yapısını değiştirmeye yönelik yapılan çalışmaların önümüzdeki süreçte TMOB VE Türk Tabipler Birliği ile devam edeceğini ifade eden Yeşilboğaz, tüm kurumların bu duruma sesiz kalmaması gerektiğinin altını çizdi.

 

“ÇOK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Avukatların aydınlığı temsil ettiğini baskılara rağmen özgürlüklerinden vazgeçmeyeceğini dile getiren Yeşilboğaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ne yurttaşın sesinin kısılmasına izin verecekler, ne de karanlığınızın sürgit devam etmesine. ‘Bu barolar artık çok oldu’ diyorsunuz ya; siz yargıyı bağımlı kıldıkça, hukuku yok saydıkça, adaleti unuttukça, insan haklarını ayaklar altına almaya devam ettikçe; biz de ‘çok’ olmaya devam edeceğiz.  Siz çocuk istismarına, kadına şiddete, kadın cinayetlerine, doğanın talan edilmesine sessiz kaldıkça; biz barolar da “çok” olmaya devam edeceğiz.  Bu ülkenin baro başkanlarının adalet adımlarına çelme takmaya çalıştığınızda da “çok” olmaya devam edeceğiz.  Baroları bölmeye, susturmaya yönelik tasarı yasalaşırsa, “daha çok” olmayı sürdüreceğiz. Savunmaya dokunma! Paralel baro istemiyoruz!”
Avukatlar, açıklamanın ardından adliye bahçesinde kısa süreli oturma eylemi yaptı.