İşçiler endişeli

Dev Tekstil İş Sendikası Çukurova Temsilcisi Ahmet Subaşı, Mersin Serbest Bölge’de çalışan işçiler arasında koronavirüs vakaları görülmesine rağmen patronların önlem almadığını bunun faturasını ise işçilerin ödediğini söyledi.

İşçiler endişeli

ESRA ŞASİ YAĞMUR

Devrimci Tekstil İşçileri (DEV-TEKSTİL) Sendikası Çukurova Temsilcisi Ahmet Subaşı, Mersin Serbest Bölge’de çalışan işçiler arasında koronavirüs vakaları görülmesine rağmen patronların önlem almadığını, işçilerin servislerde, yemekhanelerde ve atölyelerde sosyal mesafe olmadan bir arada bulunmak zorunda kaldığını söyledi. Subaşı, “Zaten sağlıksız ve denetimsiz çalışma koşullarının olduğu serbest bölgede yeni normal patronları cesaretlendirmiştir” dedi.

Mersin Serbest Bölge’deki tekstil fabrikalarında örgütlenme çalışmaları buluna Dev Tekstil İş Sendikası, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında işçilerin koronavirüs tehdidi altında çalışmaya zorlandığını iddia etti. Toplantıda konuşan sendikanın Çukurova temsilcisi Ahmet Subaşı, Gaziantep’teki tekstil fabrikalarının ardından Mersin’deki fabrikalarda da vaka sayısının arttığına dair duyumlar aldıklarını söyledi. Subaşı, “Mersin Serbest Bölge’de de ne yazık ki virüs vakaları artmaya başlamıştır. Sendikamız başından beri Mersin serbest bölge başta olmak üzere bu ildeki tekstil fabrikalarında alınması gereken önlemler konusunda sürekli uyarılarda bulundu. Yaklaşık 10 bin işçinin çalıştığı serbest bölgede, uluslararası limanın olması gibi nedenlerle de birleşince virüsün yayılması için elverişli şartların oluşacağını dile getirdik. Fakat uyarılarımızın karşılıksız kaldığını gördük. Nihayetinde bunun faturasını işçiler ödemektedir, serbest bölgede Kovid 19 vakaları ortaya çıkmaya başlamıştır. Koronavirüse karşı özellikle vurgulanan hijyen koşullarını sağlamak sadece işçilerin inisiyatifine bırakılamaz. Önlem olarak sürekli temizlikten bahsedilirken işçilerin ellerini yıkaması için kokan tuzlu su yeterli görülmektedir. Çünkü serbest bölgede şehir şebeke suyu yoktur. Firmalarda kuyu suyu kullanılmaktadır. İşçiler temiz su hakkından mahrumdur. Fabrikalarda hijyen koşulları yoktu” şeklinde görüş belirtti.

 

“İŞÇİLERE MASKE VERİLMİYOR”

İlk semptomlar ortaya çıktığında bunların önemsenmediğini, şu an çok sayıda işçinin hastanelerde karantinada olduğunu iddia eden Subaşı, işçilerin ortak servislerle taşındığını, yemekhanelerde ve atölyelerde sosyal mesafe olmadan bir arada olmak zorunda kaldıklarını anlattı. Subaşı, “Sendikamıza gelen şikayetlerden de anlaşıldığı gibi tuvaletler gibi ortak kullanılan yerlerin durumu oldukça vahimdir. Korona virüse karşı öncelikli olan sabunun bile bulunmadığı tuvaletlerden söz edilmektedir. İşçiler ne yeterli beslenme hakkına ne de temiz bir ortamda çalışma hakkına sahiptir. Yemekhanelerde sosyal mesafe kuralları hiç olmamıştır. Çalışma ortamında en iyi ihtimalle, en fazla birkaç işletmede, işçilere günde tüm mesai boyunca 1 maske verilip bununla idare etmesi söylenmektedir. Birçoğundaysa işçilere bir maske verilip bu maskelerin yıkanarak tekrar tekrar kullanılması söylenmektedir. Yine çoğu fabrikada müşteri iş kontrolü yapacak diye maskelerin dağıtıldığı bilinmektedir. Ayrıca makinelerden, giriş ve çıkışlarda parmak okutulan cihazlardan virüs bulaşmasını önleyecek ne gibi önlemler alındığı meçhuldür. Ayrıca işçiler tekstil tozunun ve kirin olduğu ortamlarda havalandırma imkanları olmadan çalışmaktadırlar.  Mersin Serbest Bölge’de Antep’te olduğu gibi işçi ölümleri olmadan önlemler alınmalıdır. Buradan ilgilileri bir kez daha uyarıyor, gereken denetimlerin sendikaların ve ildeki sağlık meslek örgütlenmeleriyle ortak şekilde yapılması gerektiğini vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.