“Gerçekten bu kadar tehlikeli miyiz?”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile yönetim kurulu, baro başkanlarıyla ve binlerce avukatla birlikte, Ankara Valiliği’nin 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı ile “Büyük Savunma Mitingi” ni engellemesine, suç duyurusunda bulunmak için bugün Ankara Adliyesi önünde toplandı. TBMM’ye yürümek isteyen baro başkanlarına ve avukatlara polis biber gazı ile müdahale ederek yürümelerini engelledi.

“Gerçekten bu kadar tehlikeli miyiz?”

İBRAHİM AYDEMİR

Kısa bir süreliğine ayrıldıkları Meclis önüne kendilerini geri almadıklarını belirten Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, kendilerine Meclis’in bahçesine bile girilmesinin yasak olduğunu dediklerini söyledi.

Yeşilboğaz, “Şu anda da ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunma üzere Ankara Sıhhiye Adliyesine geldik. Meclis önünden Ankara Adliyesine doğru polis eşliğinde yürüdük.  Baro başkanlarını komisyona almayı bırakın, Meclis’in giriş kapısına dahi almıyorlar. Ülkenin şu andaki hukuk sisteminin geldiği, adalete bakış açısı bu. Günlerdir bunu dillendiriyoruz, bağırıyoruz, yazıyoruz ancak bir türlü anlamıyorlar. Bizimle ilgili bir yasa görüşülürken, konunun muhatapları olan barosuz ve avukatsız bir yasa geçirmeye çalışıyorlar. Bu siyasi iradenin savunma mesleğine bakış açısını, hukuk devleti ilkesine bakış açısını, hukukun üstünlüğü ilkesine bakış açısını net bir şekilde gözler önüne seriyor” diye konuştu.

 

“YARGININ SADECE ADI KALDI”

Yargının sadece isimde kaldığının altını çizen Başkan Yeşilboğaz, “Her kesimden temsilcinin olduğu yerde bizler temsil edilemiyoruz. Bu yapılanlarla ilgili, özellikle geçen hafta tüm baro başkanlarımıza insanlık dışı muamele uygulayan ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunmak için Ankara Adliyesi’ne geldik. Artık kanun da tanımıyorlar.  Maalesef ülkenin başkentinde yaşadığımız durum bu. Komisyon görüşmelerine üç baro başkanımızın girmesini, süreci anlatmasını istedik. Bizler de Meclis’te bir yerde süreci izleyelim istedik. Bu ülkenin savunma hakkıyla ilgili çok önemli kararlar alınacak dedik. Ancak bunu kabul etmediler. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve siyasi iktidar sözcüleri ‘biz davet ettik gelmediler’ diyor. Bize yapılan teklif temsilcileriniz gelsin, onları alalım, konuşmalarını yapsın, çıksın. Baro başkanlarını Meclis’e almayacağız dediler. Zaten komisyona hepimizin girme niyeti yok. Meclis’te bir sürü oda var. Bizde meslektaşlarımızı orda bekleyelim istedik. Ancak varlığımızdan rahatsız olmuşlar ki, bizi içeri almadılar” dedi.

Bilgin Yeşilboğaz, sosyal medyada yalan yanlış haberlerin çıktığına dikkat çekerek, Ancak sosyal medyadan, ‘komisyona davet edildiler ama gelmediler’ şeklinde yalan, yanlış beyanlarda bulunuldu. Tüm kamuoyunun bilmesini istiyoruz. Bizler sabaha kadar neden bekleyelim? Bu kadar yalan olabilir mi? Bu ülkenin bekası için, bölünmez bütünlüğü için, bu ülkenin hukuk devleti olması için ve halkın sesinin kesilmemesi için tüm gücümüzle savunmayı savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

“BİZİM CÜBBEMİZDEN DEĞİL, DİN İSTİSMARCILARININ CÜBBESİNDEN KORKUN”

Toplanmak için adliye önüne geldiklerinde alınan önlemleri görünce kendilerinde farlı bir hissiyatın ortaya çıktığını söyleyen Yeşilboğaz, “Gerçekten bu kadar tehlikeli miyiz?” diye düşündüğünü kaydetti. Yeşilboğaz, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Elimizde cübbemizden başka hiçbir şey yok. Cübbemizden bu kadar korkuyorlar. Asıl korkmaları gereken cübbe, bizim cübbemiz değil. Sahtekarların cübbesi, din istismarcılarının cübbesinden korkun. Bu cübbelerden zaten bu ülke kurtulmuş olsaydı, ülkemizde böyle sorunlar yaşanmayacaktı. Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Savunmanın cübbesi hepinizi koruyabilir. Savunmanın cübbesi, sadece hukuk ve adalet için giyilir. Bütün mağdurları, kimsesizleri, cübbesinin içerisinde koruyabilir. Bunu anlamaları gerekiyor. Burada Meclise yürümek isteyen bizlere biber gazı ile müdahale ediliyor.”

Başkan Yeşilboğaz, utanç verici bu durumu kınadığını belirterek sözlerini noktaladı.