Kazandıran Halk Kart!

Hem ihtiyaç sahiplerinin hem de Yenişehir esnafının kazanacağı “Yenişehir Halk Kart”, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in katılımıyla gerçekleştirilen lansmanla tanıtıldı. Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde dün gerçekleştirilen tanıtıma Yenişehir mahalle muhtarları da katıldı.

Kazandıran Halk Kart!

İBRAHİM AYDEMİR

Kahvaltı programı ile başlayan tanıtım etkinliği, “Yenişehir’e Hizmette 365 Gün” adlı kısa film gösterimi ile devam etti. Gösterimin ardından açıklama yapan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Yenişehir üreten ve ürettiğini de paylaşan bir kent… Sosyal belediyecilik anlayışımızla halkımızın çıkarlarını ön planda tutarak, vatandaşlarımızın refahı ve mutluluğu için verimli ve herkese ulaşabilen projeler üretmeye devam ediyoruz. Ürettiğimiz hizmetten gelir elde ediyor, elde ettiğimiz geliri de tekrar halkımızın yararına sunuyoruz” dedi.

 

“HİZMETLERİMİZDE ÖNCELİĞİMİZ, HER ZAMAN DEZAVANTAJLI GRUPLAR OLDU”

Belediyecilik anlayışlarıyla klasik belediyeciliğin dışına çıktıklarını belirten Özyiğit, “Biz, belediyeleri sadece bir alt yapı yapan bir birim olarak değil, halkın sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunan ve bu konuda sorumluluklar alan bir hizmet birimi olarak görmekteyiz. Bu anlayışımızla ilçemizde ikamet eden dar gelirli hemşehrilerimize yönelik hazırladığımız Yenişehir Halk Kart uygulamasını hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.  

 

 

Göreve geldiklerinden bu yana Yenişehir’de vatandaşların hiçbir konuda mağdur olmasına izin vermeyeceklerinin sözünü verdiğini hatırlatan Özyiğit, daima bu sorumluluk ve görevle hareket ettiklerini söyledi. Özyiğit, “Hizmetlerimizde de önceliğimiz her zaman dezavantajlı gruplar oldu. Özellikle pandeminin ev ekonomisi üzerinde yarattığı kötü durumu ortadan kaldırmak için büyük bir dayanışma kampanyası başlatarak, binlerce aileye hazırladığımız gıda paketlerini ulaştırdık. Ama biliyoruz ki ihtiyaçlar sadece temel gıda malzemeleri ile sınırlı değil. Bu nedenle daha önceden de sözünü verdiğimiz, vatandaşlarımıza nakdi yardım sağlayacağımız Yenişehir Halk Kart uygulamasını başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yenişehir Halk Kart hakkında bilgi veren Özyiğit, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak ve aile bütçelerine katkı sunmak amacıyla, belirlenen nakdi yardım tutarlarının yatırıldığı, vatandaşların belirlenen tutar üzerinden harcama yapabildiği sosyal destek kartıdır. Kart sahipleri, bu kartla anlaşmalı ve alışverişlerde yüzde 5’e kadar indirim uygulayan Yenişehirli esnaflardan alışveriş yapabilecek. Kartlara yatırılan sosyal destek tutarlarını, alkol ve tütün ürünleri hariç tüm alışverişlerde kullanabilecek” dedi.

 

 

Başkan Özyiğit, kartın verileceği kişilerin nasıl belirlendiğini ise şu şekilde dile getirdi: “E-devlet uygulaması, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yeni Şehir Masası ve Belediyemizin web sitesi üzerinden başvurular alındı.  Başvurular İç İşleri Bakanlığı sisteminden sorgulanarak, Sosyal Hizmet Ekibinin saha araştırmaları sonucunda belirlendi.”

Aylık ve iki aylık olmak üzere iki grup olarak belirlenen kartlardan, her ay yardım alacakların kartlarına 200 Türk Lirası, iki ayda bir yardım alacakların kartlarına ise iki ayda bir 200 Türk Lirası yardım parası yüklenecek. Başkan Özyiğit, Yenişehir Halk Kart’a toplamda 8 bin vatandaşın başvurduğunu söyleyerek, “Yenişehir Halk Kart’ı ilk etapta 1000 kişiye dağıtmayı hedefliyoruz, ardından yapılan başvurular değerlendirerek, kademeli olarak 4000 bin vatandaşa ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Yakında faaliyete geçecek olan Çevreci Yenişehir Halk Kart Projesi hakkında da bilgi veren Özyiğit, “Evlerde tüketimden kaynaklı ortaya çıkan atıkların ayrıştırılarak, geri dönüşüme kazandırılması ve sürdürülebilir bir atık yönetimi için Çevreci Yenişehir Halk Kart Projesini yakında hayata geçireceğiz. Proje ile atıkların hanede ayrıştırılmasını sağlayarak, ekonomiye ve aile bütçesine destek olurken, aynı zamanda çöp toplama ve ayrıştırma maliyetinde düşüş, iş gücü, zaman ve yakıt tasarrufu sağlayacağız. Ve en önemlisi geri dönüşüm ile çevremizi koruyarak, çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir bir kent bırakacağız” ifadelerini kullandı.

 

 

YENİŞEHİR HALK KART KRİTERLERİ NELER?

HER AY YARDIM ALACAK VATANDAŞLAR- 1. Grup

  • SGK güvencesi olmayan
  • Taşınmaz kaydı olmayan
  • Ek geliri olmayan
  • Nakil vasıtası olmayan
  • Herhangi bir yardım kuruluşundan yardım almamış ve devam eden bir yardımı bulunmayan vatandaşlar

İKİ AYDA BİR YARDIM ALACAK VATANDAŞLAR- 2.Grup

  • SGK güvencesi olmayan
  • Taşınmaz kaydı olmayan
  • Ek geliri olmayan
  • Nakil vasıtası olmayan
  • Herhangi bir yardım kuruluşundan yardım almış ve devam eden yardımı bulunan vatandaşlar