Kabotaj Bayramı 94 yaşında

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 94’ncü yılı başta İstanbul, İzmir ve Mersin olmak üzere sahil kentlerimizde törenle kutlanacak.

Kabotaj Bayramı 94 yaşında

Esra Şasi YAĞMUR

Mersin’deki ilk tören saat 9.30’da Atatürk Anıtı’na Liman Başkanlığı ve Mersin Deniz Ticaret Odası’nın çelenklerin sunulmasının ardından, Saygı duruşu, yapılarak İstiklal Marşı okunacak. Etkinlikler devam eden COVİD-19 tedbirleri kapsamında maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen şartlarına uygun olarak, sınırlı katılımla yapılacak.

 

1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI'NIN ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR?

Ülkemizde, 20 Nisan 1926 Tarihinde kabul edilmiş olan kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmiş ve bu Kanun, “Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtmiştir. Bu nedenle her yıl 1 Temmuz gününü “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutluyoruz. Kabotaj Yasası ile amaçlanan Türk denizciliğinin gelişmesidir. Daha önceden kapitülasyonlarla yabancılara verilen haklar böylelikle denizde kendi vatandaşlarımız adına geri alınmaktadır.