Mersin’de 2 otele sertifika!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 157 kritere tabi tutulan Sağlıklı Turizm Belgesi’ni Mersin’de 5 yıldızlı Ulu Resort Hotel ile 5 yıldızlı Liparis Resort Hotel & Spa aldı.

Mersin’de 2 otele sertifika!

Ahmet SÜTCÜ

Turizm olarak ön plana çıkan Mersin’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 157 kritere tabi tutulan Sağlıklı Turizm Belgesi’ni  5 yıldızlı Ulu Resort Hotel ile 5 yıldızlı Liparis Resort Hotel & Spa aldı

 

DÖRT AYRI KATEGORİDE İNCELENİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan, dünyada da ilk örneklerden biri olan ‘Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı’ ile koronavirüs sürecinde oteller, restoranlar ve kafeler, havalimanları, tur ve transfer araçları olmak üzere dört ayrı kategoride sağlık, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygunluk açısından Sağlıklı Turizm Belgesi veriliyor.

 

MERSİN’DE İKİ OTELDE SERTİFİKA VAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Sağlık Turizm Belgelendirme Programı kapsamında 13 Haziran itibariyle Türkiye genelinde 401 otel ve 50 restoran ile kafenin başvuruları alındı. Bunlardan 81 otel ve 11 restorana ‘Sağlıklı Turizm Belgesi’ verildi. Başvuruları alınan diğer otel, restoran ve kafelerle ilgili denetim süreçleri sürüyor. Belge için yetkili akreditasyon kuruluşlarına günlük başvurular da yoğun şekilde sürüyor.  Antalya, hem başvuru hem de belge verilen otel sayısıyla Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de ilk Sağlıklı Turizm Belgesi, Antalya’nın Serik İlçesi Belek Turizm Bölgesindeki Sueno Deluxe Belek ve Golf Belek’e verildi. Mersin’de ise Güvenli Turizm Sertikası’nı Ulu Resort Hotel ile birlikte Liparis Resort Hotel & Spa aldı.

 

“SERTİFİKAYI MERSİNİMİZ’E VE OTELİMİZE KAZANDIRDIĞIMIZ İÇİN MUTLUYUZ”

Ulu Resort Hotel Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Ulu, Güvenli Turizm Sertifikası’nı aldıkları için çok mutlu olduklarını açıkladı. Türk turizmine yıllardan bu yana hizmet verdiklerini söyleyen İlhan Ulu, “Mutluyuz ve gururluyuz. Çünkü işimizi hakkıyla yapmaya çalışıyoruz. Güleryüzlü ve eğitimli kadromuzla Türk turizmine ve ekonomisine katkı sunuyoruz. Bu sertifikayı Mersinimiz’e ve otelimize kazandırdığımız için sevinçliyiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

“BAKANLIĞIN YAYINLADIĞI TEDBİRLERE UYUYORUZ”

Koronavirüs nedeniyle duraklama dönemine girdiklerini söyleyen İlhan Ulu, turizm sezonunda umutlu olduklarını söyledi. Bakanlığın yayınladığı tedbirlere harfi harfine uyduklarının altını çizen Ulu, “Tedbirlere uymak için eleman sayımızı artırdık. Turizm sezonunu açtık. Bu sezondan umutluyuz. İnşallah umduğumuz gibi olur. Verdiğimiz emeklerin karşılığını alırız” sözlerini kullandı.