Kaçak muzda sevindiren gelişme | Güney Gazetesi Mersin

Kaçak muzda sevindiren gelişme

Anamur ve Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş yaptığı açıklamada, yerli muz üreticisinin en büyük sorunlarından birinin kaçak muz girişi olduğunu hatırlattı.

Kaçak muzda sevindiren gelişme

HASAN KÜÇÜK

Anamur ve Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş yaptığı açıklamada, yerli muz üreticisinin en büyük sorunlarından birinin kaçak muz girişi olduğunu hatırlattı. Gümüş, resmi kanallardan muz ithal eden ve sonrasında ödedikleri gümrük vergilerini geri alan ithalatçıların bu illegal yollarının muzun yürürlüğe giren “İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ” ile “kayıt belgesi” kapsamına alınması ve referans fiyat uygulaması ile ortadan kaldırıldığını kaydetti. Daha önceleri uygulanan sistem ile ithalatçı firmanın referans fiyat kabul edilen koli başına 9,5 dolar üzerinden gümrük vergisini ödediğini anlatan Gümüş, "Daha sonrasında ise 3,5 dolar alış fiyatı ile düzenledikleri faturayla ve eski tarihli bir mahkeme kararını referans göstererek aradaki farka tekabül eden vergiyi devletten geri alıyorlardı. Yani muzu çok düşük bir gümrük vergisi ödeyerek ithal etmiş oluyorlar ve yerli üreticiyi de, daha da düşük fiyatlara muz satmak zorunda bırakıyorlardı. Bu illegal yolla hem üretici kayıp ediyordu hem de devlet milyonlarca dolar vergi kaybetmiş oluyordu. Bu süreçten tek kazanan ise muz ithalatçısı firma oluyordu" dedi.

 

 

"MUZ ARTIK KAYIT BELGESİ İLE İTHAL EDİLEBİLECEK"

Yeni yayınlanan tebliğ ile muzun artık “kayıt belgesi” ile ithal edilebileceğini vurgulayan Gümüş

"Yani muz ithal etmek isteyen ithalatçı önce ihracatçı birliğine başvurarak kayıt belgesi almak zorunda, daha sonra gümrük beyannamesi doldurmak zorunda ve en önemlisi ise ihracatçı birliği tarafından belirlenen kıymetten daha düşük fatura edemeyeceklerdir ve bu bedel üzerinden gümrük vergisi ödemek zorunda kalacaklar. Artık koli başına alınan 9,5 dolar üzerinden uygulanan vergi yerine ton başına birliğin belirlediği fiyat olan 490 dolar üzerinde yüzde 145,8 gümrük vergisi ödenecektir ve bu vergiyi de daha düşük fatura edemeyeceği için bu bedel üzerinden vergi ödemek zorunda kalacaktır. Daha düşük fatura edemeyeceği için de geriye vergi iadesi alamayacaklardır. Bu yeni sistem ile; muzda gümrük kaçakçılığı bitmekle beraber, hem ülke ekonomisine hem de yerli çiftçiye ciddi kazanımlar olacaktır. İthalatçı firmalar da haksız kazanç sağlayamamaklardır" ifadelerini kullandı.

Ülkemizin şuanda iç piyasanın muz ihtiyacının yüzde 80’nini üretir konuma geldiğini anlatan Gümüş şöyle devam etti: "Çok kısa sürede ithal muza ihtiyacımız kalmadığı gibi muz ihraç eder hale gelmemiz için hiçbir olumsuz durum yoktur. Ülkemiz artık muz ithal eden ülke olmaktan çıkıp, muz ihraç eden ülkeler arasına girecektir. Cari açığın azalması için muz üreticileri de elini taşın alına koyacaklardır."