Mersin’de ırkçılık yok! | Güney Gazetesi Mersin

Mersin’de ırkçılık yok!

Gana’dan gelen Clement ile Gambia’dan gelen Ebrima, son 1 yıldır Mersin’de yaşamını sürdürüyor. Son günlerde gündeme gelen ırkçılıkla ilgili açıklamada bulunan Clement ile Ebrima, “Mersin’de ve Türkiye’de ırkçılık yok. Biz burada çok mutluyuz” mesajını verdi

Mersin’de ırkçılık yok!


AHMET SÜTCÜ

ABD’de George Floyd isimli bir siyahi vatandaşın ırkçı bir saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle başlayan protestolar dünya ülkelerindeki ırkçılığı ve yabancı düşmanlığını yeniden gündeme getirdi. Son yıllarda Türkiye’ye çok sayıda Afrikalı çalışmak için veya eğitim hayatını sürdürmek için geldi. Mersin’de yaşayan Afrikalılara kendilerine yönelik ırkçı bir davranış olup olmadığını sorduk. Afrikalıların verdikleri açılamaları ise oldukça duygu yüklüydü. Mersin’de ve Türkiye’nin diğer şehirlerinde en ufak daha bir ırkçılığa maruz kalmadıklarını dile getiren Afrikalılar, “Türkiye’de kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Dostluğu, kardeşliği ve insani duyguları bu güzel hissediyoruz. Amerika’da veya diğer Avrupa ülkelerinde yaşanan ırkçılık ve yabancı düşmanlığının aksine Türkiye’de tam tersi bir durum yaşanıyor” dedi.

 

“BENDE ARTIK BİR TÜRKÜM”

Türkiye’de 2 yıldır yaşayan Ganalı Clement Agyemang, Türkiye’yi çok sevdiğini açıkladı. 2 yıl önce Türkiye’ye geldiğini belirten Clement, “Türkiye’de dolu dolu günler geçirdim. Hala da geçiriyorum. Burayı çok seviyorum. Çünkü Türk insanı yardımsever ve misafirperver. Bizlerle yakından ilgileniyorlar. 1 yıldır Mersin’de yaşıyorum. Mersin şehir bütünlüğü ve insani bakımından harika. 1 yıl İstanbul’da kaldım. Kalabalık şehir. Lakin Mersin daha güzel. Daha doğal manzaraları var. Burada Ampute Takımında futbol oynuyorum. Ali Yanaç Başkanımız bizim hem abimiz oldu hem de babamız” sözlerini kullandı. Türkiye’de kaldığı süre boyunca hiçbir zaman ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yaşamadığını söyleyen Clement, “Ben artık bir Türküm” şeklinde konuştu.

 

“IRKÇILIĞA ÜZÜLDÜM”

Türkiye’ye futbol oynamak için gelen ve Mersin’de 2.Amatör Küme takımlarından birisi olan Galataspor’da top koşturan Gambialı Ebrima Drammehe, Türkiye’de ve Mersin’de yaşamaktan çok mutlu olduğunu açıkladı. Amerika’da yaşanılan ırkçılık olayından dolayı üzüldüklerini söyleyen Ebrima, “Umarım bir daha böyle olaylar yaşanmaz. Hepimiz biriz” dedi. Yavaş yavaş Türkçe’yi öğrenmeye başladığını söyleyen Ebrima, “Virüs nedeniyle futbol oynamıyoruz. Şu anda evdeyiz. Mersin’i tanımaya çalışıyorum. Çok güzel bir şehir. Uzun yıllar burada yaşamak istiyorum. Kulüp Başkanı Yunus Emre Erdem, bizimle yakından ilgileniyor. Kendisi çok iyi bir insan. Burada bizlere dostluğu, kardeşliği öğretti. Türkiye’yi çok seviyoruz” ifadelerini kullandı.