Erik üreticisi paketleme tesisi istiyor

Gülnar Gezende Mahallesi’nde köylüler en önemli geçim kaynakları olan can eriğinin daha iyi değerlendirilebilmesi için paketleme tesisi yapılmasını istiyor.

Erik üreticisi paketleme tesisi istiyor

Hasan KÜÇÜK

Gülnar'a bağlı Gezende Mahallesi'nde üretilen can eriği bölgenin en önemli geçim kaynağı olarak dikkat çekiyor. Bu yıl 5 ile 7 lira arasında satılan erik üreciyi memnun etse de köylüler ürünlerinin paketleme tesisi yapılması ile daha iyi değerlendirileceğine inanıyor.

 

"YETERLİ REKABET OLUŞMALI"

Erik üreticisi yeterli rekabetin oluşabilmesi için köylerine paketleme tesisi yapılmasını istiyor. Gezende Mahalle Muhtarı İbrahim Hakkı Küçük, can eriğinin bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu söyledi. Bölgede bu yıl 2 bin ton civarında erik üretimi gerçekleştiğini anlatan Küçük, iç piyasada ilgi gören Gezende Eriği'nin yurt dışına da gönderildiğini kaydetti. Köylerinde üretilen eriğin iklim şartları nedeniyle özel bir aromaya sahip olduğunu anlatan Küçük, ince kabuğu, gevrek ve sulu olması nedeniyle tüketiciler tarafından tercih edildiğini ifade etti. 

 

"YÜKSEK GİRDİLER BELİMİZİ BÜKÜYOR"

Erik yetiştiriciliğinin hassas bir iş olduğunu anlatan Küçük, "Son yıllarda tarımda hastalıklar çoğaldı. Zirai mücadele kaçınılmaz hale geldi. Pahalı tarım ilaçları üreticinin belini büküyor. Zararlılarla mücadelede farklı ilaçlar kullanmak zorundayız. Gübre ve akaryakıt fiyatlarının artması üreticilerimizi zorlamakta. En büyük beklentimiz girdi fiyatlarının düşmesi" dedi.

 

"PAKETLEME TESİSİNİN OLMAMASI SIKINTI OLUŞTURUYOR"

Köylerinde paketleme tesisinin olmamasının pazarlama konusunda sıkıntı oluşturduğunu vurgulayan Küçük, "Dışarıdan tüccar geldiği zaman paketleme yapacak alan gösteremiyoruz. Köyümüzde yeterli rekabet oluşamıyor. Paketleme tesisi yapılması için Büyükşehir Belediyesi'ne başvurduk. Tesis için gerekli cevabın kısa sürede verileceğini bekliyoruz" şeklinde konuştu.