Cennet ve Cehennem meclis gündeminde

CHP Mersin Milletvekili Av.Ali Mahir Başarır ile HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin’de bulunan tarihi ve turistik Cennet-Cehennem obruklarına yapılan asansörü meclis gündemine taşıdı.

Cennet ve Cehennem meclis gündeminde

Mersin-Silifke yolu üzerinde Narlıkuyu Mahallesi yakınlarında bulunan Cennet-Cehennem çökükleri, yıllık ortalama 60-70 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Çukurova Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle başlayan çalışmalar sona erdi. 462 basamakla inilen doğa harikası “Cennet” obruğuna artık asansör ile inilip çıkılacak. 75 metre derinlikteki “Cennet” olarak adlandırılan obruğa asansör; 130 metre derinlikteki “Cehennem” isimli alana da cam seyir terası yapıldı.  Ancak Mersinliler ve uzmanlar projeye tepki göstererek, doğal yollarla oluşmuş, tarihi ve turistik mağaraya merdivenle inilmesi gerektiğini, asansör yapılarak mağaranın anlamının bozulduğunu ve doğaya müdahale edildiği yönünde görüş bildirdi. Konuyu meclise taşıyan CHP Mersin Milletvekili Av.Ali Mahir Başarır ile HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması için soru önergesi verdi.

 

İKİ VEKİLDEN BAKANA SORU ÖNERGESİ

Rıdvan Turan, “Toplamda 10 milyon lira olan Cennet ve Cehennem projesinde asansör ve seyir terası haricinde başka hangi alanlarda harcama yapılmıştır? Cennet ve Cehennem obruklarına yapılan asansörün maliyeti ne kadardır? Cennet ve Cehennem obrukları projesi için ihale süreci nasıl işlemiştir? İhale ne zaman hangi şirketlerin katılımıyla gerçekleşmiştir? İhaleyi hangi şirket hangi şartlarla kazanmıştır? Proje yapılırken obrukların tarihi ve doğal dokusunun korunması amacıyla hangi kurumlarla iş birliği yapılmıştır? Hangi kurum ve kurullar projenin onaylanmasına izin vermiştir? Bu izinler nelerdir? Tarihi Cennet ve Cehennem obrukları üzerine asansör dikilerek doğal yapının bozulması karşısında Bakanlığınız herhangi bir inceleme yapacak mıdır? Yapılacaksa bu çalışmalar nelerdir? Mersin’de gerçekleştirilen turizm projelerinde Mersinlilerin görüşlerine dair bir kamuoyu araştırmanız var mıdır? Varsa araştırmanın sonuçları nelerdir? Böyle bir araştırma yoksa Mersinlilerin görüşlerine başvurulmamasının sebebi nedir? İnsan yaşamını kolaylaştıracağı iddiasıyla yapılan Cennet ve Cehennem projesinin doğal yaşamın bütünlüğünü bozacağı ortadayken projenin yapılmasının nedenleri nelerdir?” sorularını sorarken Ali Mahir Başarır ise, “Böylesine tarihi değeri ve doğal güzelliği olan Cennet Mağarası’na asansör yerleştirmesi hangi anlayışın ürünüdür? Söz konusu asansörün dikilmesiyle ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliğine yara verdiğinizin fakında mısınız?

 Ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliğine yara veren asansörün yapımına kim ya da kimler karar vermiştir? Milyonlarca yıl önce oluşan Cennet Mağarası’nın doğallığını korumak adına yapılan asansörü kaldırmayı düşünüyor musunuz?” sorularını yöneltti. (Haber Merkezi)