Fırsatçılar işbaşında! | Güney Gazetesi Mersin

Fırsatçılar işbaşında!

Düşük faizli konuk kredisi kampanyasının ardından Mersin’de ev fiyatları arttı. Fiyatların artması vatandaşları endişelendirirken yetkililer, bunu ‘fırsatçılık’ olarak değerlendirerek ev almak isteyenleri uyardı.

Fırsatçılar işbaşında!


Ahmet SÜTCÜ

Hükümet emlak piyasasını canlandırmak için birinci el ve ikinci el konutlara yönelik uygun faizli kredi kampanyası başlattı. 15 yıla varan yüzde 0,64 faizli kredi ortaya çıkınca emlak piyasası da hareketlendi. Emlak piyasasına sağlanan bu kolaylık durgun emlak sektörünü tam hareketlendirecekken konut fiyatlarındaki inanılmaz artış şok yarattı. Krediden önce 400 bin TL olan evlerin 450-500 bin TL’ye çıkması konut almayı düşünen vatandaşları endişelendirdi.

 

 

“FIRSATÇILAR, TÜKETİCİLERİN KONUT ALMA İSTEĞİNİ BALTALIYOR”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile emlak piyasasındaki bu hareketliliği ‘fırsatçılık’ olarak değerlendirdi. Yaşananlara sert tepki gösteren Kızıltan, “Piyasayı, başta otomotiv ve inşaat sektörünü canlandırmak için son derece düşük faiz oranlarıyla açılan krediler fırsatçıları harekete geçirdi. Fiyatları arttırarak düşük faizli kredilerden rant elde edebilmek amacıyla hareket eden fırsatçılar tüketicilerin konut alma isteğini baltalıyor” dedi.

 

“BU FIRSATÇILARA İMKAN VERİLMEMELİ”

Konut alımlarında kendilerine ahlak dışı uygulamaların bile yapıldığı şikayeti geldiğini ileten MTSO Başkanı Kızıltan, “Pazarlıkta anlaşılan fiyatı bile satışın yapılacağı sırada değiştirecek kadar ahlak dışı uygulamalar yapıldığı şikayetleri geliyor. Vatandaşlar satın alırken acele etmeden iyi araştırma yaparak kendi menfaatleri için bu fırsatçılara imkan vermemeli. Fırsatçılık yapıldığından şüphelenen vatandaşlarımız İl Ticaret Müdürlüklerine ve Odalara şikayette ve ihbarda bulunabilir” açıklaması yaptı.

 

ODA BAŞKANINDAN ARTAN FİYATLARA TEPKİ

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli ise, tarihin en düşük oranlı kredilerin hem yıllardır ev sahibi olma hayali kuranlar hem de pandemi döneminde büyük sıkıntı yaşayan sektör için büyük bir umut yarattığını dile getirdi. Ancak kimi şirketlerin bunu fırsata çevirmeye çalıştığına işaret eden Başkan Madenli, artan fiyatlara tepki gösterdi.

 

“HAKSIZ KAZANCIN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR”

Kovid - 19 virüsü nedeniyle yaşanan pandemi döneminde birçok sektörde olduğu gibi emlakçıların da sıkıntılar yaşadığına işaret eden Başkan Madenli, “Kamu bankaları, birinci elde yüzde 0,64’e, ikinci elde ise yüzde 0,74 oranlarıyla konut kredisi vereceğini açıkladı. Bu karar hem düşük faiz oranlarıyla 180 ayda uygun ödemelerle ev sahibi olmak isteyenler için hem de zor günler geçiren esnafımıza umut vermişti. Ancak, açıklamanın ardından rakamlara yüzde 25’lere varan oranlarda zam geldi. Bunun adı fırsatçılıktır. Bu haksız kazancın önüne geçilmelidir” dedi.

 

“EMLAKÇILARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Mersin İl Başkanı Ümit Mete de, düşük faizli konut kredi kampanyasının fırsatçılara yaradığını belirtti.  Mete, “Kampanya sonrası en düşük ve en uzun vadede finansman ile konut sahibi olma fırsatı doğdu. Ancak bu fırsatı değerlendirmek isteyen bazı fırsatçılar da satış ilanlarındaki fiyatları artırarak kâr etme peşine düştü. Ayrıca özellikle bazı müteahhitler kampanya sonrası ellerinde kalan sınırlı daireleri yüzde 5-10 seviyesinde yukarı çektiler.  Bu nedenle ev almak isteyen vatandaşlarımız bir evi almadan önce çok iyi bir fiyat araştırması yapmalı, pazarlık yapmalı, gayrimenkul danışmanına danışmalı ve mutlaka bölgedeki gayrimenkul emsal rakamları araştırmalıdır. Piyasada sıkıntı olduğu zaman 300 bin TL’lik dairesini 250 bin TL’ye satmak isteyenler bugün 350 bin TL’ye satmayı düşünüyor. Son günlerde bu tür örnekler oldukça çoğaldı. Faizler düşünce fiyatlar yükseldi. Bu gerçekten çok üzücü. Çünkü sıkıntılı süreçte çok daha düşük fiyata dairelerini satmaya çalışanlar faizler düşünce fiyatları yükseltiyor. Meslektaşlarım, fırsatçılık yapanların yanına müşteri götürmesin” Bu yüzden emlakçılara büyük bir görev düşüyor.  Fiyat değişiklerinden meslektaşlarımın herhangi etkisi olduğunu düşünmüyorum çünkü hiçbir emlakçı ev fiyatları artsın istemez” ifadelerini kullandı.