İkinci el araca talep çok! | Güney Gazetesi Mersin

İkinci el araca talep çok!

Pandemi döneminin ardından toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyenler otomobillere yöneldi. Otomobil üretiminin durmasıyla, piyasada ikinci el otomobiller ön plana çıkarak fiyatları yüzde 40 arttı. Konu ile ilgili konuşan Şenol Ergün, “İkinci ele talep çok. Araç bulmakta sıkıntı çekiyoruz” dedi

İkinci el araca talep çok!


ZELİHA ÖZİPEK

Koronavirüs salgının etkilediği alanlardan biri de otomobil satışları oldu. Salgın nedeniyle toplu taşıma kullanmak istemeyen vatandaşlar özellikle ikinci el otomobillere yöneldi. Düşük faizli kredi paketlerinin açıklanmasının ardından ikinci el otomobillerde talep patlaması yaşandı. Otomobil alıcıları yerli üretim sıfır araçlarda yüzde 0,49, ikinci el araçlarda ise yüzde 0,82 faizle kredi imkanıyla araç satın alabiliyor.

 

“İKİNCİ EL ARACI OLANLAR İYİ PRİM YAPTI”

Mersin’de 25 yılı aşkın süredir faaliyette bulunan Mirbeg Auto Sahibi Şenol Ergün, son haftalarda ikinci el otomobil fiyatlarının artmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ergün, ikincil otomobile talebin arttığını söylerken araba bulmakta zorlandıklarını söyledi. Şenol Ergün, “Pandemi döneminde yerli araç üretimi durdu. Bu da dolayısıyla alıcıları ikinci ele yöneltti. Hükümetimizin yapmış olduğu  yeni araç kredi kampanyasıyla insanlar 10 yaşına kadar ikinci el arabayı 36 aya kadar çok düşük faiz oranlarıyla alabiliyor. Sadece birkaç markada sıfır araç var. İkinci el arabası olan herkes çok güzel para kazandı. İyi bir prim yaptılar. İkinci el araçların fiyatı yüzde 40’a yakın arttı. İkinci elde şu anda araç sıkıntısı çekiyoruz. Araç bulamıyoruz. Müşterimizin çok rağbeti var. Lakin araç yok.  Daha önceden şehirlerarası ulaşım yasağı olduğu için gidip gelemiyorduk. Lakin bu yasak kalktı. Bu yasağın kalkmasıyla bir nebzede olsun araç bulmaya çalışıyoruz. Şöyle bir sıkıntı var. Bizim sattığımız ve aldığımız araçların hepsi faturalı. Birçok kişi kayıt dışı alım-satım yapıyor. Kayıtdışı satışlara kısıtlama getirildi. Yılda bir kişi iki araç alıp, satabilecek.  Bizim araçlarımızın hepsi faturalı. Bundan dolayı da insanlar bize güveniyor ve bizleri tercih ediyor.

 

“BİZ FIRSATÇILIK YAPMIYORUZ. BAYİLER FIRSATÇILIK YAPIYOR”

İkinci el araçların fiyatlarının artmasını ‘fırsatçı’ olarak değerlendiren vatandaşlara da yanıt veren Ergün, “Aslında fırsatçılığı biz yapmıyoruz. Bayiler yapıyor. A markalı arabanın firmasına gidin. Şu araçtan almak istiyorum deyin. Size yok bitti diyorlar. Ama internette aynı markadan birçok sıfır araç var. Bu da bayiden kaynaklanıyor. Bayiler, oto galericilere veriyorlar. 240 bin TL’lik aracı, 265 bin TL’den sattırıyorlar. Bu da otomatik olarak ikinci el araçların fiyatını yükseltiyor”