Özyiğit’ten ortak akıl vurgusu: “Güzel kenti ortak akılla oluşturacağız” | Güney Gazetesi Mersin

Özyiğit’ten ortak akıl vurgusu: “Güzel kenti ortak akılla oluşturacağız”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, yaptıkları işlerin meyvesini 5 yıl sonra toplamak için hareket etmediklerini vurguladı. Yenişehirlilerden kendilerine güvenmelerini isteyen Özyiğit, güzel kenti ortak bir akılla oluşturacaklarını dile getirdi.

Özyiğit’ten ortak akıl vurgusu: “Güzel kenti ortak akılla oluşturacağız”


İBRAHİM AYDEMİR

“VAKA VE CAN KAYIPLARININ AZALMASI BİZİ MUTLU EDİYOR”

İlk olarak koronavirüs ile başlamak istiyorum. Ülkece zor bir süreçten geçiyoruz. İçinde bulunduğumuz koronavirüs sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yeni tip koronavirüs uzun bir süredir tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına almış durumda. Dünya genelinde altı milyonun üzerinde insan enfekte oldu, yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Türkiye olarak biz de virüsten önemli derecede etkilendik, 3 Haziran itibariyle ülkemizde toplam vaka sayısı 166 bin 422, can kaybı ise 4 bin 609’e yükseldi. Öncelikle bu süreçte hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tedavi gören hastalarımıza da acil şifalar diliyorum. Bilindiği üzere kısa sürede pandemiye dönüşen korona virüs salgını küresel bir kriz haline gelmiş durumda. Covid-19 salgınının yayılmasına karşı ülkelerin aldığı önlemler beraberinde büyük ekonomik felaketler de getirdi. Dünyanın büyük bir çoğunluğunda insanlar evlerinden çıkamıyor, sosyal izolasyon uygulanıyor, işyerleri kapanıyor ve dolayısıyla insanlar işlerinden oluyor. Bu da Covid-19’un yıkıcı etkilerine neden oluyor. Ülkemizde de bu etkileri derinden yaşıyoruz ama virüsün yarattığı olumsuz sonuçlarla da el birliğiyle mücadele ediyoruz. Ülkemizde vaka sayıları ve can kayıplarının azalması bizi mutlu ediyor, ancak bu noktada rehavete kapılmamak çok önemli. Umuyoruz ki ‘yeni normallerimizle’ birlikte bir an önce virüsü yeneriz. Zorlu süreçte enfekte olan hastalarımızı canları pahasına iyileştirmek için çalışan tüm sağlık çalışanlarına ve virüs nedeniyle yardıma muhtaç olan insanlar için özverili bir şekilde mücadele eden başta Yenişehir Belediyemizin Sosyal Hizmet Ekibi ve tüm çalışanları olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum.

 

 

“TÜM ÇALIŞMALARIMIZI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYORUZ”

Yenişehir Belediyesi olarak ne gibi tedbirler aldınız? Bu süreci nasıl atlattığınızı düşünüyorsunuz?        

Yenişehir Belediyesi olarak virüs ile mücadeleye erken başladık. Ülkemizde henüz korona virüs vakalarına rastlanmamışken kurduğumuz dezenfeksiyon ekiplerimizle ortak kullanım alanlarında sterilizasyonu sağladık. Virüsün ülkemizde yayılmasıyla birlikte çalışmalarımızı da yoğunlaştırdık. Sosyal tesisleri, kültür-sanat merkezlerini, kamu kurum ve kuruluşları,  aile sağlık merkezlerini, pazar yerlerini, eczaneleri, ATM’leri, taksi ve taksi duraklarını, parkları, sokakları, çöp konteynerlerini, ibadethaneleri, sitelerin ortak kullanım alanlarını, muhtarlıkları, noterleri, yurt binalarını ve hizmet binalarımızı periyodik olarak dezenfekte etmeye başladık. Ve bu alanlarda hijyen çalışmalarımız şu aşamada da devam ediyor. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek “Araç Dezenfeksiyon Alanı” kurduk ve vatandaşlarımızın araçlarını yirmi saniyede dezenfekte ettik. Aynı zamanda Yoğun olarak kullanılan bölgelere Dezenfeksiyon Tüneli kurduk, bankalar ve ATM önlerine de tasarladığımız Sensörlü Dezenfeksiyon Cihazlarını yerleştirdik. Uzun bir aradan sonra hizmet vermeye başlayan berber, kuaför ve güzellik salonlarının tamamını dezenfekte ettik. Dezenfeksiyona çok özen gösterdik ve bu yönde büyük bir mücadele verdik çünkü bildiğiniz gibi hijyen virüsten korunmanın en etkili yollarından biridir. Yenişehir’de virüsün bulaşma riskini en aza indirmek için gerekli tüm çalışmalarımızı aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz.

 

“ÜCRETSİZ MASKE HİJYEN PAKETLERİNİ EN ÜCRA KÖYLERE DAHİ ULAŞTIRDIK”

Ayrıca bu süreçte vatandaşlarımız maske temin etmekte ciddi sıkıntılar yaşadılar. Yenişehir Belediyesi olarak Vatandaşlarımıza; semt pazarları ve aile sağlığı merkezlerinin girişlerinde düzenli olarak ücretsiz bir şekilde maske dağıttık. İçerisinde 10 adet maske ve 400 ml yüksek alkollü kolonya bulunan hijyen çantalarımızı kırsal mahallelere, esnaflara ve talep eden vatandaşlara ulaştırdık. Bu süreçte yaklaşık olarak 300 bin maske, dezenfektan ve temizlik ürünü dağıtımı yaptık. İşini ve aşını kaybeden ihtiyaç sahipleri için içerisinde kuru fasulye, un, makarna, kırmızı mercimek, nohut, bulgur, pirinç, yağ, şeker ve tuz gibi 15 Çeşit temel ihtiyaç malzemesinin bulunduğu gıda paketi ve yumurta, peynir, zeytin, reçel ve helva gibi kahvaltılık malzemelerinden oluşan kahvaltılık paketlerimizi dağıtmaya devam ediyoruz. Bugüne dek 11 bin adet gıda kolisi ve 2 bin kahvaltılık paketi dağıttık. Virüsün yarattığı mağduriyetleri ortadan kaldırmak için yardımsever hemşehrilerimizle birlikte dayanışma içerisinde çalışıyoruz. Sokağa çıkma kısıtlamalarında 65 yaş üstü, kronik hasta ve engelli hemşehrilerimiz başta olmak üzere Yeni Şehir Masasına gelen tüm taleplere Sosyal Hizmet Ekibimizle cevap verdik. Bu ekiplerimiz 7 gün 24 saat görev başındalar.

 

 

“SAĞLIK BAKANI’NIN SOSYAL MESAFELİ OTURMA BANKLARIMIZI BEGENMESİ ÖNEMLİ”

Yapmış olduğunuz ‘Sosyal Mesafeli Oturma Bank’ları çok beğenildi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere vatandaşlar tarafından sosyal medyada yoğun ilgi gördü. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Koronavirüsünden korunmak için hijyenin en etkili yollardan biri olduğunu söyledik ama tek başına hijyen maalesef yeterli olmuyor. Sosyal mesafemize de dikkat etmemiz gerekiyor. Bu nedenle vatandaşlarımızın sağlığı için parklarımızdaki bazı oturma banklarını sökmek zorunda kalmıştık. Bu banklarımızın yerine ve kentimizde yoğunluğun fazla olduğu bölgelere, ürettiğimiz sosyal mesafeli oturma banklarını yerleştirdik. Çok şık bir tasarım oldu, bankların ortasına rengarenk çiçekler yerleştirdik. Vatandaşlarımız çok beğendiler, sosyal medyadan çok olumlu geri dönüşler aldık. Tabi sosyal mesafeli banklarımız Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın da dikkatini çekti. Kendisi de sosyal medya hesaplarından bankların fotoğrafını paylaştı ve uygulamanın yerinde olduğunu dile getirdi.  Sayın Bakanın paylaşımı önemliydi çünkü yaratıcı bir fikirdi ve Türkiye’nin birçok bölgesinde benzer uygulamaların yapılmasına neden oldu. Vatandaşlarımız sevdikleriyle oturup dinlenirken, aralarına korona virüs girmesin istedik.

 

“REHAVET VİRÜSÜ TETİKLEYEBİLİR”

Normalleşme süreci hakkında neler söylemek istersiniz? Sizce koronavirüs sürecini nasıl etkiler?

Ülkemizde yeni tip korona virüs salgını ile mücadele için getirilen kısıtlamalar 1 Haziran’dan itibaren gevşetildi. Bir ‘normalleşme’ süreci başladı ama biz bu süreci ‘yeni normallerimiz’ olarak nitelendirmeliyiz ve bu şekilde hareket etmeliyiz. Kısa vadede tam bir normalleşmeden söz etmek mümkün görünmüyor, bu nedenle çok dikkatli olmalıyız. Rehavete kapılmamız halinde virüsün yayılma hızını yeniden tetikleyebiliriz. Özellikle son dönemde artan sosyalleşme ve kural ihlalleri sebebiyle şu ana kadar iyi giden durumu tersine çevirebilir. Nitekim dünyada bunun birçok örneğini gördük. Sosyal mesafemize ve hijyen kurallarımıza uymamız halinde virüsü yenebiliriz. Yani her şey bizim elimizde. 

 

 

“YENİŞEHİR YAŞAM MERKEZİNİ YAKINDA HİZMETE AÇACAĞIZ”

Kalan başkanlık sürecinizde Yenişehir Belediyesi olarak ne gibi hedefleriniz var? Sizden önceki CHP’li Belediye başkanları kalıcı olmak adına çalışmalar yaptı. Sizde olmak adına, arkanızda ne gibi eserler bırakmak istiyorsunuz?

Yaşadığımız zorlu süreçlere rağmen bahane üretmeden vaatlerimizi ardı ardına yerine getiriyoruz. Yenişehir için yapmak istediğimiz birçok projemiz var tabi bütçemiz oranında bunları değerlendireceğiz. Çeşitli ve eğlenceli etkinliklerin yapılabileceği ve insanların keyifli vakit geçirebileceği bir Aquapark düşüncemiz var.  Her mahalleye kreş ve gündüz bakım evi ile kütüphane yapmak istiyoruz. Önümüzdeki süreçte Menteş Mahallemizde 120 çocuk kapasiteli ilk kreşimizin temelini atacağız ve orada Türkiye’nin en güzel ve en özel kreşini yapmak iddiasındayız. Eğriçam Mahallesi için hazırladığımız ve bizi heyecanlandıran kentsel dönüşüm projemiz şu anda Sayın Cumhurbaşkanı’nın masasında bekliyor. Yenişehir’de sıfır atık sistemine geçmek için çalışmalarımız devam ediyor. Çöpleri hem ayrıştıracağız hem de bu çöplerden gelir elde edeceğiz. Geri dönüşüm geleceğimizi yakından ilgilendiriyor, çocuklarımıza yaşanılabilir bir kent bırakmak istiyoruz. Vatandaşlarımıza ev konforunda hizmet vereceğimiz 78 adet 2 odalı ve 18 adet tek odalı toplam 96 suit daireden oluşan Yenişehir Yaşam Merkezimizi yakında hizmete açıyoruz. 12 bin 700 metrekarelik alana kurduğumuz 10 katlı ve deniz manzaralı Yenişehir Yaşam Merkezimizde; yarı olimpik yüzme havuzundan hobi bahçelerine, hasta gözlem odalarından kültür- sanat ve spor salonlarına kadar her şey mevcut.  Kooperatifçiliği çok önemsiyorum, 10 yıl Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği Başkanlığı görevini yürüttüm bu konuda tecrübemiz var.

 

“YENİŞEHİR HALKI BİZE GÜVENSİN”

Tarımsal kalkınmaya yönelik faaliyetlerde bulanmak, bölgedeki üreticiler ile birlikte üretim, temin ve tüketim amacıyla Yenişehir Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni kurduk, kooperatif aracılığıyla hem üreticilerimiz hem de vatandaşlarımız kazanacak.  Dar gelirli hemşehrilerimiz için Yenişehir Halk Kart uygulamasını hayata geçirdik. Önümüzdeki hafta ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza kartlarını dağıtacağız. Bu projemize yerel esnafımızı da dahil ettik, onlar da Yenişehir Halk Kart alışverişlerinde indirim yapacaklar. Yani hem vatandaşlarımıza hem de yerel esnafımıza kazandıracağız. Projelerimizi hazırlarken maksimum sayıda insana fayda sağlamasını hedefliyoruz. Temiz enerji konusunda da hazırladığımız ve üzerinde çalıştığımız bir projemiz var. Yenişehir için düşündüğümüz tüm projelerimiz yaşanılabilir bir kent yaratacak nitelikte. Hiçbir zaman yaptığımız işlerin meyvesini 5 yıl sonra toplayalım diye hareket etmedik. Yenişehir halkı bize güvensin, güzel bir kenti birlikte ortak akılla oluşturacağız. Önceki dönem belediye başkanlarımıza da kentimize yaptıkları hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

 

YÜKSEK ÖĞRENİM ÖĞRENCİ YURDU MÜJDESİ

Hem üniversite hem de özel eğitim kurumlarının merkezi olan Yenişehir’de yeni öğrenci yurtları yapılacak mı? Eğitim alanında öğrenci yurtları başta olmak üzere ne gibi hedefleriniz var?

Yenişehir ilçemizde iki üniversite ve birçok özel eğitim kurumu bulunuyor. Şehir dışından gelen binlerce öğrenciye Yenişehir’de ev sahipliği yapıyoruz. Öğrencilerimizin en büyük problemlerinden birinin barınma olduğunu biliyoruz. Yapımını yakın zamanda tamamladığımız Yenişehir Belediyesi Mustafa Baysan Yüksek Öğrenim Erkek Öğrenci Yurdunu yeni eğitim-öğretim yılında hizmete açacağız. Buradan öğrencilerimize de yurdumuzun müjdesini vermiş olalım. 1,3 ve 4 kişilik 102 odadan oluşan öğrenci yurdumuz 582 kişi kapasiteli. Öğrencilerimizin daha iyi eğitim alabilmeleri için yurdumuzda her türlü imkânı sağlayacağız. Öğrencilerin üniversite döneminde barınma ihtiyacını en iyi şekilde karşılamaya çalışıyoruz.

750 üniversite öğrencimize yıllık 1200 TL’lik öğrenim yardımında bulunuyoruz bunun ilk ödemesini Şubat ayında öğrencilerimizin hesaplarına yatırmıştık. İkinci ödemeyi de yakın zamanda hesaplarına yatıracağız.

 

“ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ İLE BİR İLKE İMZA ATTIK”

Çocuklarımızın eğitimini çok önemsiyoruz ve Yenişehirimizde eğitim yaşını sıfıra indirdik. 0-3 Yaş Arası Erken Çocukluk Eğitimi Projesi ile Türkiye’de bir ilke imza attık çünkü bu yaş grubuna yönelik ülkemizde maalesef herhangi bir eğitim yok. Biz bu boşluğu doldurmayı ve bu projeyi tüm Türkiye’ye yaymayı hedefliyoruz. Bir insanın zihinsel gelişiminin yüzde 60’ının 0-3 yaş arasında gerçekleştiğini bilim insanları ifade ediyor. Bu projeyi çok önemsiyoruz, proje kapsamında yüz yüze ve uzaktan uygulanan eğitimler koronavirüs nedeniyle sadece online olarak devam ediyor. Yani önceden kurduğumuz altyapı sayesinde virüs eğitimlere engel olamadı. Şu anda üçüncü grup eğitimlerine devam ediyoruz.  Eğitimlerini tamamlayan ailelerimizle görüşüyoruz ve onlar da bize bu eğitimlerle doğru bildikleri yanlışların farkına vardıklarını ve eğitimlerden çok memnun kaldıklarını belirtiyorlar. Tüm ailelerimizi erken çocukluk eğitimleri için Yenişehir Belediye Akademi’ye başvuru yapmaya davet ediyorum. 

Yüksek öğrenim gören öğrencilerimize ve erken yaşa yönelik desteklerimizden söz ettik tabi orta öğrenimdeki çocuklarımıza da birçok imkân sunuyoruz. Türkiye’de sadece 6 belediye ile uygulanan Sosyal Etkinlik Merkezi’ni Yenişehir’de hayata geçirdik. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan protokol gereği, Yenişehir Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezi’nde kurs alacak öğrenciler, bir yandan sosyalleşirken diğer taraftan liseye geçiş sınavlarında ek puan alma hakkı kazanacak. Tiyatro, keman, bağlama, bale, resim, tenis, basketbol, judo, taekwondo, futbol, robotik kodlama, satranç ve zeka oyunları gibi çocukların ve gençlerin ilgi alanlarına göre çeşitli kurslar veriyoruz. Çocuklarımızın sağlığı için kurslara korona virüs nedeniyle ara verdik ama kurduğumuz internet televizyonu Yenişehir TV üzerinden kurslarımıza devam ediyoruz. Kültür, sanat ve spor eğitimlerini evlere taşıyoruz.

 

“GÜZEL GÜNLER İÇİN DİKKATLİ OLALIM”

Son olarak Güney gazetemiz aracılığıyla Yenişehirli başta olmak üzere Mersinli vatandaşlara neler söylemek istersiniz?

Değerli Mersinli ve Yenişehirli hemşehrilerim koronavirüs sürecinde büyük bir sorumluluk ve duyarlılık gösterdiniz. Ve tabiî ki dayanışmanın en güzel örneğini sergilediniz. Hep birlikte verdiğimiz mücadeleyle en zor süreci geride bıraktık, virüsü yeniyoruz ama güzel günlere ulaşmak için lütfen dikkatli olalım. Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyor, sağlıklı ve huzurlu bir gelecek diliyorum.