Kentin merkezinde mısır üretimine başladılar | Güney Gazetesi Mersin

Kentin merkezinde mısır üretimine başladılar

Mezitli Belediyesi ve Solinova Üretici Kadın Kooperatifinin işbirliğinde gerçekleştirilen kent içi tarım hamlesinde hayırsever bir işadamı tarafından bağışlanan Mezitli Belediyesi Sanatevi yanındaki arsaya binlerce mısır tohumu ekildi.

Kentin merkezinde mısır üretimine başladılar


Mezitli Belediyesi ve Solinova Üretici Kadın Kooperatifinin işbirliğinde kent içi tarım hamlesi başlatıldı.

Bu kapsamda hayırsever bir işadamı tarafından Mezitli Belediyesi Sanatevi yanındaki arsasını

bağışlayarak Mezitli Belediyesi ve Solinova Üretici Kadın Kooperatifinin ortak projesinde kullanılmasını sağladı. Faaliyete geçirilen mısır ekimine, Mezitli halkı büyük ilgi gösterdi.

Projeye Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra, Mezitli İlçe Tarım Müdürü Kerim Köken,

Solinova Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşe Gül Yılgör ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çevrede oturan vatandaşların büyük ilgi gösterdiği etkinlikte binlerce mısır tohumu toprakla buluştu. Başkan Tarhan da, kadınlarla birlikte mısır ekti. Şalvarlı üretici kadınların yanında, son derece modern kıyafetleriyle ekim yapan kadınlar ilginç görüntüler oluşturdu.

Törende yapılan konuşmalarda tarımsal üretimin önemine dikkat çekildi. Kadınlara bu imkanları sağladığı için Neşet Tarhan’a teşekkür eden Kadın Üretici Pazarından Sevim Erkoç, mısır üretiminde yer almaktan çok mutlu ve sevinçli olduklarını ifade etti. Ailesinden yaşadığı anılarından söz eden Erkoç’un yöresel konuşması büyük alkış aldı.

Kooperatif dayanışmasının Mezitli Belediyesinin desteğiyle başka bir anlama taşındığını söyleyen Solinova Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşe Gül Yılgör, “Bugün pek çok soruna çözüm olacak bir arayışın içerisindeyiz. Kentsel tarım uygulamalarını başlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Günümüz toplumunun iki önemli sorunundan birisi tarımdır. Kent tarımı ile bu kentin insanına gıda sunumuna destek olmak istiyoruz. Bunu bölgede yaşayan insanlarımızla birlikte yaparak gerçek bir dayanışma örneği sergilemek istiyoruz. Çok iyi biliyoruz ki başta yaşadığımız bulaşıcı hastalıklar dahil olmak üzere bizi kurtaracak tek şey dayanışmadır. Bu işi kadın merkezli yaparak, kadının sosyal ve ekonomik güçlenmesine de katkı sunacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Kentte yaşayan insanları tarımsal üretimin içerisine katmak ve atıl şekilde duran boş arazileri tarımsal üretimde kullanmak amacıyla hayata geçirdikleri ‘Kent İçi Tarım’ uygulamasını başlattıkları bilgisini veren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Kent planlamaları yapılırken ‘kentsel tarım’ düşünülmemekte. Kent planlamasında da artık bu yönde değişiklikler yapılmalıdır. Biz de kentin merkezinde değerli arazisi olan bir vatandaşımızı ikna ederek buraların Üretici Kadın Kooperatifimiz tarafından tarımsal üretimde kullanılmasını sağladık. Bu vatandaşımız, sağduyulu yaklaşımı ile bize sayısız katkı sundu. Geçtiğimiz aylarda dünyaca ünlü filozof Aratos’un mezar yerini kazı yapılmak üzere belediyemize bağışlamıştı. Şimdi de inşaat yapılıncaya kadar bu değerli arazilerini tarımsal üretim yapılması kaydıyla kooperatifimizin kullanımına izin vermiştir. Kendisine teşekkür ederiz. Biz de kooperatifimizin yanı sıra çevrede yaşayan vatandaşlarımızı da bu üretimin içerisine katmak istedik. Bugün aramızda belediye meclis üyelerimiz var, kooperatif üyelerimiz var, belediye çalışanlarımız var, mahalle muhtarlarımız var. Ama en önemlisi her zaman arkamızda duran halkımız var” dedi.  (Haber Merkezi)