Nasrettin Hoca’yı Avrupa’ya tanıtıyorlar | Güney Gazetesi Mersin

Nasrettin Hoca’yı Avrupa’ya tanıtıyorlar

Mersin İmam Gazali İmam Hatip Ortaokulu öğretmenlerinden Meltem Güneş; Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluk olan eTwinning projesi kapsamında Türkiye, Azerbaycan, Romanya, Gürcistan, Portekiz ve İtalya’dan 20 öğretmen ve 93 öğrenci ile birlikte mizah ustası Nasrettin Hoca’yı tanıtmak için proje yaptı.

Nasrettin Hoca’yı Avrupa’ya tanıtıyorlar

Hasan KÜÇÜK

Mersin  İmam Gazali İmam Hatip Ortaokulu öğretmenlerinden Meltem Güneş; Türk Kültürü ve değerlerinin kaybolmaması ve hoşgörü örneği Nasrettin Hoca’yı tanıtmak çalışma başlattı.

Güneş, Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluk olan eTwinning projesi kapsamında Türkiye, Azerbaycan, Romanya, Gürcistan, Portekiz ve İtalya’dan 20 öğretmen ve 93 öğrenci ile birlikte mizah ustası Nasrettin Hoca’yı tanıtmaya karar verdi. 6 ay önce başlayan projede sona gelindi. Mizah Köprüsü Nasrettin Hoca İle Milli Kültürümüz, eTwinning projesi Milli Eğitim müfredatına entegre edilerek yürütmeye devam edilmeye başlandı.

Arapça öğretmeni Meltem Güneş, proje kapsamında 6 ülkeden 20 öğretmen ve 93 öğrenci ile birlikte sanat ve fıkra çalışmaları yaptıklarını söyledi.

 

“AMACIMIZ TÜRK KÜLTÜRÜNÜ TANITMAK”

Bu projede yitip giden değerlerin kaybolmaması için hoşgörü örneği Nasrettin Hoca çerçevesinde değerlerini işlediklerini ifade eden Güneş, “Bu projeyi Milli Eğitim Müdürlüğü ve okulumuzun bilgili dahilinde yapıyoruz. Amacımız kültürümüzü dünyaya tanıtmak. Projede sona yaklaştık. Biz kendi ülkemizde eTwinning projelerini inceleyerek onayını yapan bir kurum olan UDS’mize başvuru yapacağız. Diğer arkadaşlarımızda yaptıkları çalışmaları Avrupa’daki UDS’lere başvuracak” dedi.

Projenin Türk kültürünü sanat değerlerimizi anlattığını ifade eden Güneş, “Nasrettin Hoca ile ilgili duvar boyama çalışması, sergi ve drama ve kaşık boyama çalışmaları yapıldı. Kendimize özgü fıkra kitabı oluşturduk. Ondan kültürümüzle alakalı sergi oluşturduk. Nasrettin Hoca’nın dramalarını yaptık. Kaybolan değerlerimizle ilgili öğrencilerimizle kaneviçe çalışması yaptık. Nazar boncuğu bizim kültürümüzde var onunla alakalı keseleri oluşturduk. Kaşık boyama çalışması yaptık. Küçük cüzdanlar oluşturup herkes farklı ülkeye gönderdi. Hediyeleşme amaçlı. Bütün metaryalleri topladık. Dergi ve kitaplar oluşturduk. Etwining’i e gönderdik. Nasrettin Hoca’yı 6 ülke ile birlikte tanıtıyoruz. Ayrıca projemizde öğretmenimiz, öğrencilerin Web 2 araçlarını kullanarak teknolojinin olumlu yönlerinden faydalanmasını, eğlenerek öğrenmesini sağladı” diye konuştu.