“Kapalı mekanlardan uzak durun!” | Güney Gazetesi Mersin

“Kapalı mekanlardan uzak durun!”

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, normalleşme adımlarına geçilirken kovid-19’un hala ciddi bir tehlike olduğunu ifade ederek “Özellikle AVM gibi kapalı mekanlardan uzak durulmalı, maske, dezenfektan kullanımı, el hijyeni ve fiziksel mesafe gibi temel önlemlerden asla vazgeçilmemeli” dedi.

“Kapalı mekanlardan uzak durun!”

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, pandemide  gelinen süreç ile ilgili basın açıklaması yaptı. Kovid -19 pandemisinin Mersin’de nasıl bir seyir izlediğine dair şaşırtıcı bilgiler ve haberler almaya devam etiklerini anlatan Antmen, “15 Mayıs tarihine kadar resmi olarak 248 vaka ve sekiz ölüm olayı bildirilmiş olmasına karşın 27 Mayıs tarihinde kaynağı belli olmayan bir şekilde yayınlanan bir haberde Mersin’de ölen insan sayısının 25 olduğu açıklandı. 31 Mayıs tarihli yerel gazetelerde de İstanbul’dan gelen misafirler nedeniyle gerek sivil vatandaşlarımızda gerekse de sağlık çalışanlarında fazla sayıda pozitif vaka olduğu, kovid şüphesi ile hastanelere başvurularda ciddi artışlar meydana geldiği belirtilmektedir” dedi.

 

“SÜREÇ BİLİMSEL YÖNETİLMİYOR”

Mersin Tabip Odası olarak pandemi sürecinin yeterince bilimsel yönetilmediğini, yapılmaya çalışılan şeyin daha çok algı yönetimi olduğunu anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Antmen, “Özellikle henüz vaka sayılarında yeterli bir azalma sağlanmadan AVM’ler, ibadet yerleri gibi kapalı alanların açılmasının çok sakıncalı olduğunu, futbol karşılaşmalarının seyircisiz başlatılmasının halkımızı şifreli yayınları kapalı alanlarda izlemeye zorlayacağını, başta İstanbul olmak üzere üç büyük şehirde giriş çıkışların serbest bırakılmasının vaka yoğunluğunu tüm ülkeye yayacağını, bu anlamda da alınan tedbirlerin bilimsel ve sağlıkla ilgisinden ziyade ekonomik olduğunu vurgulamaya çalıştık” diye konuştu.

 

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI VE HEKİMLERE YÖNELİK YETERLİ ÖNLEMİN ALINMASININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR”

Sıkıntıların bilgi aktarımında yeterli şeffaflık olmamasından kaynaklandığını vurgulayan Antmen şöyle devam etti: “Türkiye’deki hekimlerin tek birliği olan TTB ve Mersin’deki tüm hekimlerin tek meslek örgütü olan Mersin Tabip Odası olarak Çin’de, ABD’de, Rusya’daki vakaların demografik bilgilerine kolayca sahip olmamıza karşın, Türkiye’de ve Mersin’deki vakaların sayısına dahi ulaşma şansımız olmamaktadır. Bu nedenle pandemide öncelikli korunması gereken sağlık çalışanları ve hekimlere yönelik yeterince önlem alınmasının önüne geçilmektedir. Bu durum aslında bugüne değin Türkiye’de ölen 23 hekim ve toplam 42 sağlık çalışanının nasıl bir ihmal ile karşı karşıya olduğunun çok somut bir göstergesidir. Bugüne değin sağlık çalışanlarına yönelik yeterli tedbirleri alamayan, kişisel koruyucu donanımların dağıtılmasında ve sağlık çalışanlarına ulaşmasında yeterince başarılı olamayan sağlık bakanlığı özellikle birinci basamağa yönelik hala hiçbir önlem almadığı gibi birinci basamağın iş yükünü arttıran pek çok uygulamayı da hayata geçirmeye başlamıştır. Ayrıca son alınan kararlarla 1 Haziran itibari ile her şey normale dönmüş gibi birinci basamakta hasta kabülleri başlamıştır. Birinci basamağın öncelikli görevi koruyucu hekimliktir.  Gebe, lohusa, bebek, çocuk izlemleri ile bu gruba yapılacak aşıma işlemleri için fiziki şartların sağlanması gerekmektedir.”

 

“KOVİD-19 HALA CİDDİ BİR TEHLİKEDİR”

Kovid-19’un hala ciddi bir tehlike olduğunu ve özellikle AVM gibi kapalı mekanlardan uzak durulması gerektiğini anlatan Antmen şunları söyledi:

“Maske, dezenfektan kullanımı, el hijyeni ve fiziksel mesafe gibi temel önlemlerden asla vazgeçilmemelidir. Mersin Valiliği’ne ve Sağlık Müdürlüğü’ne bir kez daha çağrı yapıyoruz; Bizimle iletişime geçin, bugüne dek yeterince yapılmamış olan pandemi yönetimini bundan sonra birlikte yapalım, vaka sayılarını ve bilgilerini kişisel bilgileri koruyarak bizimle paylaşın, bilgiler şeffaf olsun. Sağlık Bakanlığına ve Cumhurbaşkanına da seslenmek istiyoruz; Bugüne dek ölen 42 sağlık çalışanı göz önünde bulundurularak Covid19 nedeniyle ölen sağlık çalışanlarını meslek hastalığı ve iş kazası olarak değerlendirilmesi için gerekli hukuki düzenlemeleri bir an önce yapın. Başta meslektaşımız Dr. Erdinç Şahin olmak üzere, covid19 tedavisi almış, kliniği ve epidemiyolojisi covid19 olan ancak testi negatif çıktığı için covid19 tanısı almadan defnedilen pek çok arkadaşımıza gerekli özeni gösterin ve çocuklarının, ailelerinin mağduriyetlerini giderin. Taleplerimiz halkın sağlık hakkı ve hekimlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik taleplerdir. Biz bugüne değin bu taleplerin takipçisi olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. (Haber Merkezi)