DİSK’ten işçi çıkarma tepkisi

DİSK Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Akdeniz Belediyesi’nde işçi olarak çalışan sendikalarının disiplin kurulu üyesi Mehmet Can İlingi’nin hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldığını söyledi.

DİSK’ten işçi çıkarma tepkisi

Hasan KÜÇÜK

DİSK Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz günlerde özeleştiri yaparak istifa ettiğini hatırlattı. Bu istifa nedeniyle binlerce eleştiri yapıldığını anlatan Göksoy, hakaret içeren bir eleştirinin asla olmaması gerektiğini belirtti.

Ülkedeki ifade ve düşünce özgürlüğünün yasal statüde olduğunu anlatan Göksoy, “Sendikamızın disiplin kurulu üyesi arkadaşımız Mehmet Can İlingi o geceki sosyal medya paylaşımında o istifadan kaynaklı bir eleştiri yapmıştır. Eleştirisinde “Bu sorumluluğu aldınız ama bundan sonrası sorumluluğu da ardınıza bırakıp gidemezsiniz. Bundan sonra doğacak ölümler, sorunlar sizin sorumluluğunuzdadır” diye bir ifade kullanmıştır. Bundan dolayı bir savunma istenmiş, savunmasında arkadaşımız aynen yazdığının arkasında olduğunu, eleştiri hakkının olduğunu söylemiş ve savunmasını vermiştir. İşten çıkış belgesi vermişler. İşten çıkış belgesinde Cumhurbaşkanı yok Cumhurbaşkanı’na hakaret yazmışlar. Devlet büyükleri yok devlet büyüklerine hakaret yazmışlar. Hükümet yetkilileri yok hükümet yetkililerine hakaret yazmışlar. Şimdi bunu yazan insanın bunu yazan avukatın neye dayanarak yaptığını bilmiyoruz” dedi. 

 

“HATADAN DÖNÜN”

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’a hatadan dönülmesi çağrısı yapan Göksoy, Akdeniz Belediyesi’ndeki yöneticilerin kendisini yargı yerine koyması kendisini hakim yerine koyması kendisini hukuk yerine koyması anlaşılır olmadığı gibi bunun önüne geçilmezse her şirket her kurum bir disiplin kurulu kurar önüne geleni kaşın üzerinde gözün var diyerek hepsini çıkarır. Böyle bir hukuksuzluk olmaz. Bu ülkenin adaleti var, yasası var. Cumhurbaşkanımız bile kendisine yapılan hakaret davalarını geri çekmiştir. Cumhurbaşkanını kendisine yapılan hakaret davalarını geri çektiği bir yerde Süleyman Soylu’nun istifa edip özeleştiri verdiği bir yerde kime yaranmak istiyorlar ne yapmak istiyorlar anlaşılır değil” ifadelerini kullandı.

 

“BU İŞİN TAKİPÇİSİYİZ”

Arkadaşlarının işten çıkarılma maddesinin 25/2 madde olarak gösterildiğini anlatan Göksoy, şunları söyledi: “Bu madde işyerindeki amirine, ailesine, üstlerine hakaret içerirse veya ahlaki bir boyutu varsa, hrsızlık, taciz, tecavüz varsa bundan dolayı o madde uygulanır. O arkadaşımızın belediye başkanına hakareti yok. Müdürüne hakareti yok. İşverenine hakareti yok. Çavuşuna, amirine hatta yanındaki arkadaşına hakareti olmadığı gibi işyerinde de sevilen sayılan biri. Biz sendika olarak bu işin takipçisi olacağız. Bu işin üstüne gideceğiz. Daha önce de yüzlerce arkadaşımız işten atıldı. Mahkeme kararı ile hepsi geri döndü. Bu arkadaşımız de geri dönecek ama bu şekilde düşmanca bir yaklaşımla birilerine yaranma birilerini kraldan çok kralcılık yapılarak arkadaşımızın işten çıkarılmasını kabul etmiyoruz. Asla kabul etmeyeceğiz. Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak ve şirket yetkilisine sesleniyoruz. Kimse kendini hukukun yargının, hakimin savcının yerine koymasın. Bu ülkeyi karanlığa sürükler. Herkes kendi kafasına göre hukuk yargı kurar işçi kıyımından emekçi kıyımından geçemeyiz. Bu iş ve iç barışını da bozar. Biz böyle tutumlardan kaçınılması gerekerek Mehmet Can İlingi arkadaşımızın derhal işine geri başlamasını talep ediyoruz.”