Limon üreticisi isyan etti! | Güney Gazetesi Mersin

Limon üreticisi isyan etti!

Erdemli’de üreticiler limona ihracat kısıtlaması getirilmesini protesto etti. Arpaçbahşiş Mahallesi’nde yanlarında getirdikleri limonları döken üreticiler D-400 karayolunu trafiğe kapattı.

Limon üreticisi isyan etti!


Hasan KÜÇÜK

Erdemli ilçesi Arpaçbahşiş Mahallesi’nde limon ihracatının kısıtlanmasını protesto eden üreticiler yanlarında getirdikleri limonları dökerek D-400 Karayolunu yarım saatliğine kapattı. Seslerinin duyulmasını isteyen üreticiler Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi istifaya çağırdı. Yaklaşık 500 kişilik limon üreticisi ellerinde; “Köylü milletin efendisidir, üreten köylü istiyoruz’’, “Üreticide 3-4 lira halde 5 lira büyük marketlerde 10-15 lira”, “Karadeniz’e teşvik var, Akdeniz’e yasak”, “Stokçu değil üreticiyiz”, imon ihracatının açılmasını istiyoruz şeklinde pankartlar açtı.

 

“İHRACAT YOLLARINI AÇIN”

Üreticiler adına konuşan Yusuf Şahin devlet büyüklerine seslenerek, “Limon üreticisi 20-30- stokçudan oluşmaz en az üç bin üreticiden oluşur. Biz stokçu değil üreticiyiz. Limon üç ay hasadı vardır ancak 12 ay tüketilir. Unutulmasın ki 12 ay tüketimin sağlanması için stok yapıp tedarik yapmalıyız. Eldeki limon söylenildiği gibi 50-60 bin ton değil 180-200 bin tondur ve üç ayda bitmez. İhracat yolları kapalı olduğu için limon depolarımızda çürümeye başlamıştır, lütfen ihracatın yollarını açın’’ şeklinde konuştu.

Korona nedeni ile ihracatı duran ancak daha sonra kısıtlaması kaldırılan İspanya’nın Türkiye’ye güldüğünü ifade eden Şahin, ‘’Çok iyi bir limon pazarımız vardı artık oda ortadan kalktı. İspanya Avrupa’ya çürük limonunu 15 liradan sattı. Elimizdeki pazarlarımızı da kaybettik limon üreticisinin günahı nedir.  Gelecek yıl ihracat yapmak istesek de bizimle çalışmayacak. Çünkü onların istediği limonu biz sağlayamadık’’ şeklinde konuştu.

Ülkenin sadece Karadeniz’den ibaret olmadığını anlatan Şahin şunları söyledi: Bu ülke Karadeniz’den ibaret değildir.  Karadeniz’e otoban, Hava alanı, Karadeniz üreticisine destek de Akdeniz çocuğu neden dışlanmakta. Akdeniz çocuğu bu ülkenin evladı değil mi. Burada yetişen limon ürün değil mi. Limon üreticide 3-4 lira. Halde 5 lira, büyük mağazalarda 10-15 lira. Lütfen limonun ihracat yolları açılsın. Üretici kan ağlıyor yüzü gülsün.”

Maliyeti 4-4,5 TL arasında olan limonların şu anda üreticiden 2-2,5 TL’ye alındığını söyleyen limon üreticisi Ali Yardımcı, “Tarım Bakanı bizlere stokçu dedi. Ben üreticiyim, ürettiğim malı zararına satmak istemiyorum” dedi. Açıklamanın ardından üreticiler eylemi sonlandırdı.