“İnsan kendi gücüne inanırsa gerisi çokta zor değil.” | Güney Gazetesi Mersin

“İnsan kendi gücüne inanırsa gerisi çokta zor değil.”

Kendine has tarzı ve yorumu ile arabesk müziğin yeni soluklarından olan Derya Bedavacı ile son şarkısı “Naz Değil” için bir araya geldik.

“İnsan kendi gücüne inanırsa gerisi çokta zor değil.”

ÖZEL RÖPORTAJ / İBRAHİM AYDEMİR

Şubat ayında Bilal Sonses ile birlikte seslendirdiği “Sende Kaldı Yüreğim” adlı düet çalışmayla Youtube’da 30 milyondan fazla dinlenen ve listelerde halen üst sıralarda yer alan başarılı şarkıcı, kendisi ve müzikal çalışmaları hakkında tüm merak edilenleri Güney’e anlattı. Bu güzel röportaj artık sizlerle…

 

Sizi tanımayanlara kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz?

7 çocuğu olan Sivaslı bir ailenin 3 numaralı çocuğuyum. Şarkıcılık yaparak hayatını idame ettiren bir anne ve bir müzisyen eşiyim. İzmir ve Atatürk kadınıyım.

 

 

“KARDEŞLİK SİZE PAYLAŞMAYI ÖĞRETİR”

7 kardeşiz dediniz. Kardeş kavramının hayatınızdaki yeri nedir?

İnsanlarla iletişimimin temelleri aile içinde atılır. Erdemleriniz ve zaaflarınız, vicdanınız ailede şekillenir ve aile kardeşliktir, annenizdir, babanızdır.  Kardeşlik size paylaşmayı öğretir.

 

Eşiniz Murat Bedavacı ile birlikte aynı sahneyi paylaşıyorsunuz. Bu tarz durumlara pek alışkın değiliz. Eşinizle aynı sahneyi paylaşmak nasıl bir duygu?

Çok konforlu ve güven veren bir durum benim için. Biz sahnede tanıştık ve hep aynı sahnede yer aldık yıllardır. Bana çok da farklı gelmiyor o yüzden. 

 

Eşleri tarafından çalışmasına izin verilmeyen kadınlar var. Gerek psikolojik gerekse fiziki şiddete uğrayan kadınlar var. Sizin gibi özgürce sevdiği işi yapmak isteyen kadınlara buradan nasıl seslenirsiniz?

İnsan kendi gücüne inanırsa gerisi çok da zor değil. Baskı altındayken çaresizmiş gibi kendine acımak yerine küçük de olsa adımlar atarak, karşınızdaki insanın yöntemiyle değil de kendi yönteminizle iletişim kurarak, durup birilerinin sizi kurtarmasını beklemek yerine harekete geçerek değişmez dediğiniz bir çok şeyi değiştirebilirsiniz. Şans da önemli bir faktör gibi gelebilir ama kendi şansını kendi yaratmış, bize ilham veren, bir çok örnekle dolu etrafımız.

 

Kendinize has bir ses tınınız var. Çok güzel. Dinlerken direk ‘evet bu Derya’nın sesi’ dedirtiyor. bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Allah vergisi elbette. Ayrıca yıllardır sahnelerde şarkı söylüyor olmam da sesimin belli bir olgunluğa gelmesini sağladı.

 

Hakan Altun ile tanışmanız sonrasında hayatınızda yeni bir dönüm noktası başladı diyebilir miyiz?

Kesinlikle diyebiliriz.

 

“Sende Kaldı Yüreğim” şarkısında Bilal Sonses ile uyumunuz harika olmuş. İlerleyen süreçlerde sizden, Bilal Sonses ile birlikte yeni projeler görebilir miyiz?

Bu tip projeler çok ilgi görüyor. Tabii ki olabilir.

 

“NAZ DEĞİL, DUYGUSU YÜKSEK BİR ŞARKI”

“Sende Kaldı Yüreğim” çok iyi bir başarı ile devam ederken “Naz Yapma”yı çıkardınız. Şarkınız milyon izlenmeyi geçti. İyi de bir başarı elde etmiş durumda. Yeni şarkınız hakkında neler söylemek istersiniz?

‘Naz değil’ duygusu yüksek naif bir şarkı. Yaşanmışlıklar var içinde. ‘Deme’den sonra beklenen duygusallıkta olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

DERYA BEDAVACI’DAN YENİ ŞARKI MÜJDESİ

Yakın zamanda çıkarmayı planlandığınız projeler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Salgın nedeniyle bazı planlarımız aksadı ama çok yakında, orkestra arkadaşlarımla evden kaydettiğimiz yepyeni bir şarkı kendi YouTube kanalımda yayında olacak.

 

Şarkı sözü yazarlığının yanı sıra, şiirler de yazıyorsunuz. İlerleyen süreçlerde sizden bir kitap görebilir miyiz?

Belki ilerleyen yıllarda neden olmasın

 

Youtube kanalınızda cover şarkılar yaparak yayınlıyorsunuz. Youtube’da amatör şarkıcılık yapan gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Bir tavsiye verecek kadar bu işi bilmiyorum. Sadece sevdiğim şarkıları akustik şekilde yorumlayıp paylaşmanın ne kadar güzel bir imkân olduğunu söyleyebilirim.

 

“MÜSLÜM BABA GERÇEK BİR EFSANE”

Şarkılarınızı Youtube’da dinlerken çok sayıda şu yoruma denk geldim, “Arabeskte, Müslüm Baba’dan sonra artık Derya Bedavacı gelir” Halkın sizi bu kadar sevmesindeki sebep ne olabilir?

Bu çok gurur verici bir yakıştırma. Çünkü Müslüm Baba gerçek bir efsane. Klişelerin dışında bir yorumu vardı. Belki benim de öyledir . Bilemiyorum :)

 

Şarkılarınız kendiniz yazıyorsunuz. En çok hangi sanatçılar tarafından şarkılarınızın seslendirilmesini istersiniz?

Öyle bir kriterim yok tabii ki ama, iyi yorumcular seslendirirse çok memnun olurum.

 

Derya Bedavacı en çok hangi isimleri beğeniyor. Sahnesinde en çok hangi isimlerin şarkılarını seslendiriyor?

Aklınıza gelecek her türden ve bir çok isimden şarkılar var repertuvarımda.

 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Sevgi, sağlık, muhabbet ve müzikle kalsınlar. Okuyan herkese sevgiler…