“İstikrar paketi tarımın t’sine bile dokunmadı”

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu üyesi Cengiz Gökçel, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan borç erteleme kararına tepki gösterdi.

“İstikrar paketi tarımın t’sine bile dokunmadı”

Ekonomik istikrar paketinin tarımın t’sine bile dokunmadığını ifade eden Gökçel, “Kredi borçları 6 ay değil 1 yıl ertelenmeli. İşletme kredilerinin miktarı artırılmalı. Tarımsal destek bütçesi yüzde 1’e çıkarılmalı ve nakit olarak ödenmeli. Bunlar olmazsa çiftçinin yüzü gülmeyecek” dedi.

 

ÜÇ TEMEL TALEP

Gökçel, çiftçilerin sorunları ile ilgili açıklamalarda bulunan Gökçel, “Bir, tarımsal kredi borçları 6 ay değil, en az bir yıl faizsiz ertelenmeli. İki, tarımsal işletme kredisi limitleri artırılarak çiftçiye ek kredi desteği sağlanmalı. Üç, tarımsal desteklere ayrılan bütçe Tarım Kanununda uygun şekilde yüzde 1’e çıkarılmalı ve çiftçiye nakit olarak verilmeli” dedi.

Korona salgınının ardından açıklanan ekonomik istikrar paketinde tarımın t’sine bile dokunulmadığını iddia eden Gökçel şöyle devam etti: “En çok ihtiyaç duyduğumuz gıdayı üretecek sektöre iktidar maalesef destek açıklamadı. Burada en önemlisi çiftçi borçlarıdır. Cumhurbaşkanı sadece mayıs ve haziran ödemeli kredilerin 6 ay erteleneceğini söyledi. Eğer çiftçiyi üretimde tutmak istiyorsak bunun 1 yıl faizsiz ertelenmesi gerekiyor. Yıllık işletme kredilerinin miktarı artırılarak çiftçimize ek kredi imkânının sağlanması gerekiyor. 22 milyar lira olan tarım desteklerinin 46 milyar liraya çıkarılması ve çiftçiye nakit olarak ödenmesi gerekiyor. Bunları yaptığımız takdirde tarımsal üretimde de hayvansal üretimde de hiçbir sıkıntımız olmaz.” (Haber Merkezi)