“Siftah yapamadık!”

Mersin’de koronavirüs salgınına karşı yayımlanan genelge ile nişan ve düğün salonlarının kapatılması, düğün fotoğrafçılığı sektörünü olumsuz etkiledi. Nisan ayında siftah yapamayan fotoğrafçılar, kepenkleri indirme noktasına geldi. Mersin’de fotoğrafçılık yapan ve evlenecek kişilerin akla gelen ilk adresi olan Mutluluk Saklı Kareler işletmesinin sahibi Serkan Akbaşlı, birçok fotoğrafçının kepenkleri indirme noktasına geldiğini belirtti.

“Siftah yapamadık!”


AHMET SÜTCÜ

Mersin’de koronavirüs salgınına karşı yayımlanan genelge ile nişan ve düğün salonlarının kapatılması, düğün fotoğrafçılığı sektörünü olumsuz etkiledi. Nisan ayında siftah yapamayan fotoğrafçılar kepenkleri indirme noktasına geldi. Mersin’de fotoğrafçılık yapan ve evlenecek kişilerin akla gelen ilk adresi olan Mutluluk Saklı Kareler işletmesinin sahibi Serkan Akbaşlı, birçok fotoğrafçının kepenkleri indirme noktasına geldiğini belirtti.

 

“VİRÜSTEN İNŞALLAH HAZİRAN AYI GELMEDEN KURTULURUZ”

“Koronavirüsün en çok etkilediği sektör düğün, kına, nişan fotoğrafçılığı oldu” diyerek sözlerine başlayan Serkan Akbaşlı, “Çünkü biliyorsunuz virüs nedeniyle düğünler ertelendi. Şu anda bu aylarda bizim çok yoğun olmamız gerekiyordu. Koronavirüs bizi inanılmaz etkiledi. Siftah yapamadık. 1 aylık süreçte dükkanını kapatan esnaf arkadaşımız olmadı. Lakin ilerleyen süreçte olabilir. İnşallah bu virüs belasından Haziran ayı gelmeden kurtuluruz. İşlerimiz bir an önce açılır. Ekonomimize can vermeye devam ederiz” dedi.

 

 

“EN YOĞUN AYDA SİFTAH YAPAMADIK”

En yoğun oldukları aylarda siftah yapamadıklarını kaydeden Akbaşlı, “Mart ila Ekim ayları bizim en yoğun olduğumuz aylar. Yılın 8 ayı iş yapıyoruz. Çünkü düğün sektörü bu aylarda daha canlı. Mart ayının 15’ine kadar iş yapabildik. 15’inden itibaren Nisan sonuna kadar iş yapamadık. Bu virüs uzadığı takdirde bizim sektörü daha zorlu günler bekliyor. Devletimiz destek veriyor. Lakin bu desteğin yeterli olduğunu düşünmüyorum” sözlerini kullandı.

 

“DÜĞÜN SEKTÖRÜNÜN TAMAMI ZORDA”

Kendilerinin dışında düğün sektörünün de zorda olduğunu açıklayan Serkan Akbaşlı, sözlerini şöyle tamamladı: “Şu anda salonlar boş. O salonlarda çalışan günlük garsonlar işsiz. O salonlarda müzik söyleyen sanatçılar iş yapamıyor. Kına ve gelinlik satan dükkanlar kapalı. Bunların haricinde kuaförlerde kapalı. Sektör olarak çok zordayız. Tabi şimdi korona dönemi geçtikten sonra insanlar düğünlerini veya organizasyonlarını erteleyebilirler. Çünkü bu kriz herkesi vurdu. Fotoğrafçı esnafı olarak bizleri zor günler bekliyor. Allah yar ve yardımcımız olsun.”