“Yardımlaşma siyasi rekabet alanı olmamalı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay, son günlerde partilerine ait belediyelerin yaptığı bağış kampanyaları, ücretsiz ekmek dağıtımı ve sahra hastanesinin iktidar tarafından engellendiğini ifade ederek bütün bunların birer suçmuş, kötü niyetlerle, gizli emellerle yapılıyormuş gibi gösterilmeye çalışıldığını vurguladı. Aktay, yardımlaşmanın siyasi rekabet alanı olmaması gerektiğini söyledi.

“Yardımlaşma siyasi rekabet alanı olmamalı”

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay yaptığı açıklamada, toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın bir siyasi rekabet alanı değil, yurttaş olmanın, ülke ve insan sevgisinin bir gereği olduğunu söyledi.

“Bu konuyu gündelik siyasi hesaplarla ele almak, zor günlerinde vatandaşın yanında olabilmek için çalışanları suçlu  gibi göstermek, birlik ve bütünlüğümüze yapılacak en büyük kötülüklerden biridir” diyen Aktay, “Son günlerde, CHP’li Belediyelerin ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı olabilmek için bağış kampanyaları düzenlemek, halka ücretsiz ekmek dağıtmak, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere sahra hastanesi açmak gibi çalışmaları iktidar tarafından engellendi. Bütün bunlar birer suçmuş, kötü niyetlerle, gizli emellerle yapılıyormuş gibi gösterilmeye çalışıldı. İktidarın bu konudaki tavrı o kadar temelsizdi ki, bu çalışmalardan bazılarının bizzat AK Partili belediyeler tarafından da yapıldığı gerçeğini görmezden gelmek durumunda kaldılar. AK Parti yetkililerinin ücretsiz ekmek dağıtan belediyeleri “paralel yapı” ilan etmeye kadar varan çaresizliği ve kötü niyeti apaçık ortaya çıkmıştır.  Vatandaşlarımız gerçekleri görmekte, iktidarın bu zavallı propagandasına gülüp geçerek,  kendisine hizmet edebilmek için çırpınan Belediye Başkanlarını, hangi partiden olursa olsun, bağrına basmaktadır.  Halk yararına çalışmalar tüm vatandaşların takdirini toplamaktadır” şeklinde konuştu.

 

“İKTİDAR BELEDİYELER ARASINDA AYRIMCILIK YAPIYOR”

Mersin Büyükşehir Belediyesinin ilk sokağa çıkma yasağının uygulandığı 11 – 12 Nisan’da 33 bin ekmeği ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak ulaştırmasının vatandaşların takdiriyle karşılandığını anlatan Aktay, “Bunun ardından, İçişleri Bakanlığınca ikinci bir genelge çıkarılarak belediyelerin ücretsiz ekmek dağıtımı yasaklandı ve dağıtımlarda Valilik ve Kaymakamlıklar bünyesindeki Vefa Sosyal Destek Birimleri tek yetkili kılındı. İki genelge arasında fikir değiştiren Bakanlık ihtiyaç sahiplerine ücretsiz ekmek dağıtımına yasak getirerek vatandaşın hangi derdine çare olmuş,  halkımıza nasıl bir fayda sağlamıştır? İktidarın AK Partili belediyeler ile CHP’li belediyeler arasında ayrımcılık yaptığının bir kanıtını burada anmak zorundayız. Ak Partili Akdeniz Belediye Başkanının, 18 Nisan Cumartesi günü, bir televizyon kanalının haber bültenine bağlanarak söylediği sözler, hiçbir tartışmaya yer bırakmayacak ölçüde açıktır. Sayın Gültak, Akdeniz Belediyesi olarak dağıtacakları 30 bin ekmekten söz etmektedir.  İktidarın yaptığı üzere, vatandaşlarımıza ekmek dağıtan bir belediyeyi kınamamız veya eleştirmemiz söz konusu bile olamaz. Ama iktidarın Büyükşehir Belediyemizi engellerken AK Partili bir belediyeye sesini çıkarmaması çifte standartlılıktır” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)