Akkuyu’da korkulan oldu

Evde kal çağrılarına ve hafta sonu sokağa çıkma yasağına rağmen çalışmaların aralıksız sürdüğü Akkuyu Nükleer Santral inşaatında korkulan oldu. İşçilerden birinde koronavirüs tespit edildi.

Akkuyu’da korkulan oldu

Hasan KÜÇÜK 

Dünyayı ve Türkiye’yi tehdit eden koronavirüs salgını nedeniyle ‘evde kal’ çağrıları yapılıp hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edilirken çalışmaların aralıksız sürdüğü ve sosyal mesafeye uyulmadığı yönündeki fotoğrafların sosyal medyada yer aldığı Akkuyu Nükleer Santral İnşaatında çalışan işçilerden birinde koronavirüs tespit edildi. İşçideki koronavirüs tespiti şirketin internet sitesinde duyuruldu. İşçinin karantinaya alındığı ifade edilirken temas ettiği kişilerin de tespit edilerek izole edildiği kaydedildi. Bütün bunlara rağmen hafta sonu ilan edilen sokağa çıkma yasağından şirket çalışanları muaf tutuldu. Bunun için çalışanlara gönderilen maili CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır sosyal medya hesabından paylaştı. Şirketten gönderilen mailde, şantiyelerinin sokağa çıkma yasağından muaf olduğu ifade edilirken çalışma düzeninin normal düzeyde devam edeceği ifade edildi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Güney’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Akkuyu NGS’de çalışan işçilerden birinde kovid-19 tespit edilmiş buna ve sokağa çıkma yasağına rağmen şirket müdürü işçilere çalışacaksınız diye mesaj atmış. Bununla ilgili Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı’ndan teyit alınmış. Şu şantiyede çalışılıyor. Türkiye’de sokağa çıkma yasağı var o işçide virüs tespit edilmiş. Ayıp denen bir şey var. Birde Enerji Bakanının onayı ile işçileri çalıştırıyorlar. Utanç verici bir durum.”