Uzmanlardan ilaçlama uyarısı! | Güney Gazetesi Mersin

Uzmanlardan ilaçlama uyarısı!

Halk Sağlığı Haşere Kontrolü Derneği (HASKOD), dezenfeksiyon uygulamalarının Sağlık Bakanlığı Biyosidal Ürün Uygulama Ruhsatı olan profesyonel kuruluşlarca gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Uzmanlardan ilaçlama uyarısı!


HASKOD Başkanı Övsen Zümre, dezenfeksiyonun hastalık yapıcı mikroorganizmaların öldürülmesi ve üremelerinin durdurulması olduğunu ifade etti. Mikroorganizmalar üzerinde değişik mekanizmalarla etki gösteren bir çok yöntem ve ticari ürünün yaygın olarak kullanıldığını hatırlatan Zümre şunları söyledi:

“Bir dezenfektanın kullanıma sunulmadan önce mutlaka uluslararası kabul görmüş standartlarda etkinlik testleriyle değerlendirilmesi ve Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alınması gerekir. Doğru dezenfektan seçimi için etki edeceği mikroorganizma çeşitliliği, etki süresi, ortamın kirlilik durumu, etkisi, yapısal kararlılığı, çevresel uyumu, dezenfekte edilecek yüzey ve ekipmanın yapısı, dezenfektanın yapısı ve maliyet gibi bir çok faktörün düşünülmesi gerekir.”

 

"DEZENFEKTANLAR ETİKET BİLGİLERİNE GÖRE KULLANILMALI"

HASKOD Başkanı Zümre, Bu kuruluşların bakanlık tarafından eğitim verilen sertifika sahibi uzmanlardan oluştuğunu kaydederek; “Uygulamalarda kullanılacak dezenfektanlar amaca yönelik etiket bilgilerine göre kullanılmalıdır. Dezenfeksiyon dolaysız ve büyük bulaşmaları sınırlayan uygulamalar olup bu uygulama sonrası etkinliği saatler sürer ancak uygulama sonrası herhangi bir yeni giriş olduğunda ortamın yeniden enfekte olacağı unutulmamalı ve dezenfeksiyon işleminin tekrarı sağlanmalıdır" dedi.

 

“YANLIŞ KULLANILAN KİMYASALLAR SAĞLIK İÇİN TEHLİKELİ”

Türkiye'nin ve insanlığın Kovid-19 salgını nedeniyle zor günler geçirdiğine dikkat çeken Zümre şunları söyledi: “Gün ülkemizi bu illetten en az zararla kurtarmak için birlik günüdür. Bu zor günleri hep birlikte aşacağız. Bu süreçte dezenfeksiyon uygulamaları için halkımıza doğru bilgi aktarılması kadar işin tekniğine uygun doğru yapılması da önemli. Halkımızın da işin ehli ve ruhsatı olmayan firmalara itibar etmemeleri ve hizmet alımlarında Sağlık Bakanlığı’nın ‘Biyosidal Ürün Uygulama İzinli Firmalar’ listesinden kontrol ederek hizmet alımı gerçekleştirmelidirler. Kimyasalların yanlış kullanımı insan sağlığını tehlikeye sokar. Unutulmamalıdır ki dozunda olmayan her şey zehirdir. Herkesi bu konuda bilinçli olmaya davet ediyoruz." (Haber Merkezi)