Can Kaybı 92!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Can Kaybı 92!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle;

 

"TEMAS KESİLDİĞİNDE VİRÜSÜN ÖNÜ KESİLİYOR"

Bu tehlikeden uzak durmanın bir yolu yok mu? Elbette var. Hayat tarzımızda geçici değişikliğe gitmek. En çok sosyal ortamda bulaşıyor. Temas kesildiğinde virüsün önü kesiliyor. Sosyal hareketlilik en alt düzeye inmelidir. Sosyal hayat buna göre düzenlenmelidir. İnsanlar birbiriyle mümkün olduğunca az karşılaşmalıdır. Çalışma saatleri, çalışma günleri ve tatiller düzene konmalı.

 

"İZOLASYONU PRENSİP HALİNE GETİRMELİYİZ"

Bugün belki de en önemli toplantıyı yaptık. Daha ileri tedbirlere ihtiyacımız var. En önemli tedbir olan izolasyonu prensip haline getirmeliyiz. Hastalığı bulunduğu sınırlar içinde tecrit edelim. Virüsün şehirden şehire geçmesine set çekmek gerekiyor. Bu, şehirlerin izole edilmesi olarak algılanabilir.

 

"42 HASTA İYİLEŞTİ"

Son 24 saatte 17 hastamızı kaybettik. Toplam 47 bin test yapıldı. 2069 yeni vaka tespit ettik. Can kaybı 92 oldu, toplam vaka sayısı da 5698'e yükseldi. 42 hasta iyileşerek taburcu olmuştur.

 

"BÜTÜN İLLERDE NE KADAR VAKA OLDUĞUNU BİLİYORUZ"

Mümkün mertebe evde kendimizi izole ederek geçirelim istiyoruz. Ciddi bir hastalık bulgunuz olmayabilir. Gençlerde hafif görünüyor. Ancak kronik hastalığı olan gençler için de kötü sonuçları görüyoruz. Bütün illerde ne kadar vaka olduğunu biliyoruz, bazı illerde vaka sayılarının fazla olduğunu biliyoruz. 60 ila 75 dakika arasında sonuç veren PCR yöntemiyle çalışan kitler laboratuvarlara gönderildi. Bu. yöntemle çalışan 350 bin kit aldık. Önümüzdeki günlerde test sayısı günlük 15-20 bine çıkacak. (Haber Merkezi)