Evde spor yap!

Ülkemizde etkisini artıran korona virüs sebebiyle liglerin de ertelenmesiyle vatandaşlarla birlikte sporcular kabuğuna çekildi. Masör Muharrem Çobanoğlu ile Opr.Dr.Cünet Kavak, vatandaşlara ve sporculara ‘evde spor yapın’ çağrısında bulundu

Evde spor yap!


AHMET SÜTCÜ

Tüm dünyanın kabusu olan koronavirüs, ülkemizde de etkisini artırdı. Spor sahalarını da olumsuz etkileyen virüs nedeniyle Türkiye’de spora ara verildi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun tüm liglerde yapılacak müsabakaları erteleme açıklamasının ardından Türkiye’de 500 bini aşkın sporcu eve kapandı. Masör Muharrem Çobanoğlu ile Opr.Dr. Cüneyt Kavak yaptığı açıklama ile sporcuların ve vatandaşların evde spor yapmaları gerektiğini vurguladı.

“KARAMSAR OLMAMAK LAZIM”

Spor Toto Bölgesel Amatör Lig 5.Grup’ta şampiyonluk mücadelesi veren İçel İdman Yurdu’nda masörlük yapan Muharrem Çobanoğlu, 10 yılı aşkın bir süredir masörlük yaptığını ilk defa bir salgının sporu da etkilediğini söyledi. Federasyonun aldığı kararı doğru bulan Muharrem Çobanoğlu, “Karamsar olmamak lazım. İlacının er ya da geç bulunacağını düşünüyorum. Bu erteleme takvimlendirilmedi. Ucu açık bir ara var. Bu arada sporcular kendilerine dikkat etmesi gerekiyor. Spor camiası olarak sabretmemiz lazım. Kendimde çok hareketliyim. Sporcular hareketli insanlar. Sürekli dışarı çıkma ihtiyacı hissediyor insan. Alınacak tedbirler hepimiz açısından önemli.  Federasyonunun takvimlendirmesini bekliyoruz. Ona göre hareket edeceğiz. Takımların toplanma durumu da var. Toplanmama durumu da var” dedi.

“EVDE CORE EGZERSİZLERİ YAPILABİLİR”

Sporcuların evde bireysel antrenman yapması gerektiğini vurgulayan Masör Çobanoğlu, “ Her ihtimale karşı sporcular antrenmanlarını evde yapmalılar. Evde oturan yaşlı insanlar ve ailelerde evde spor yapmalılar. Bir oda içerisinde core egzersizleri yapılabilir. Sporcular uyku düzenine riayet etmeleri gerekiyor. Çünkü onlar için tatil dönemi.  Sosyal medya ile fazla ilgilenmeyip uykularını almalılar. Çünkü sosyal medya uyku düzenimizi bozuyor. Sporcular egzersiz yaptıktan sonra odayı havalandırmalılar” şeklinde görüş belirtti

“BESLENME ÇOK ÖNEMLİ”

Verilen arada sporcuların beslenmesinin çok önemli olduğunun altını çizen Çobanoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Beslenme çok önemli. Sporcular beslenmelerine dikkat etmesi lazım. Daha doğal gıdalarla beslenmeliler. Bol bol meyve sebze tüketmeliler. Şeker oranı düşük tatlıları tercih edebilirler. Bunlara riayet etmek onlar açısından çok önemli. Evde çalışarak ve beslenmelerine dikkat ederek güç ve kuvvetlerini koruyabilirler.”

CÜNEYT KAVAK’TAN EVDE SPOR YAPIN ÇAĞRISI

Mersin Özel Su Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Cüneyt Kavak ise zorlu bir dönemden geçildiğini söyleyerek vatandaşların evde hareket yapmaları gerektiğini açıkladı. Opr.Dr.Cüneyt Kavak, “Bizler hareketsiz bir toplumuz. Hareket pek yapmıyoruz. Mersin’de normal bir vatandaş yılın 300 günü hava güzel olduğu için spor yapabilir. Lakin bahanelerle spor yapmıyor. Şu anda sıkıntılı bir dönemdeyiz. Bu dönemde aile fertleri evde kapanarak virüsten korunuyor. En doğrusunu yapıyorlar. Lakin evde de yatmamalılar. Bir oda da spor hareketleri yapsınlar. En azından pilates yapabilirler. Pilates yapmak hem erkekler hem de kadınlar için geçerli.  Normal hayatta spor yapmamanın bahanesini üretiyordu insanlar. Şu an virüs bu bahanenin ilk sırasına yazılıyor. İnsanlar evde hareket ederek kendilerini zinde tutabilirler. Yoksa virüsün ardından daha büyük sağlık sorunları çıkabilir” ifadelerini kullandı.