Büyükşehir’de zorunlu olmayan personel evden çalışacak

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, korona virüs önlemleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ personelini asgari düzeye indirmek için çalışma yaptıklarını belirterek, “Çalışması zorunlu olan personelin dışında, evde çalışma sistemi hayata geçiriliyor. MESKİ’de arıza ve abone şikayetlerini alan birimler vardiyalı olarak çalışacak” dedi.

Büyükşehir’de zorunlu olmayan personel evden çalışacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, bir açıklama yaparak, korona virüs ile mücadele kapsamında hayata geçirdikleri hizmetler ve alınan önlemlerle ilgili bilgi verdi. Seçer, aldıkları önemli kararların duyurusunu da yaptı.

“EVDE ÇALIŞMA SİSTEMİ HAYATA GEÇİRİLİYOR”

Çalışması zorunlu olan personelin dışında evde çalışma sistemini hayata geçireceklerini ifade eden Seçer, “Büyükşehir ve MESKİ personelimizi asgari düzeye indirmek için bazı çalışmalar yaptık. Eğer uygun iş sahalarında yoğunluğu azaltırsak, bu konuda önemli tedbirler alacağımızı düşündük. Çalışması zorunlu olan personelin dışında, evde çalışma sistemi hayata geçiriliyor. Bunun çalışmalarını devam ettiriyoruz. MESKİ’de arıza ve abone şikayetlerini alan birimler vardiyalı olarak çalışacak. Çalışanlara Cumhurbaşkanlığı genelgesi doğrultusunda da izin kullandırabileceğiz” diye konuştu.

 

“BELEDİYEMİZİN SALGIN PLANI 6 ŞUBAT'TA SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE GÖNDERİLDİ”

Seçer, tüm dünyanın mücadele ettiği COVİD-19 virüsüne karşı Büyükşehir Belediyesi olarak önlem aldıklarını ifade ederek, “Hem idareye hem de vatandaşlarımıza önemli görevler düşüyor. Biz de bu sorun ortaya çıktığı tarihten itibaren bir dizi önlem aldık ve almaya da devam ediyoruz. Bunu sizlerle beraber yapmak ve başarmak zorundayız” şeklinde konuştu.

 

“COVİD REHBERİ DOĞRULTUSUNDA TEMİZLİK TALİMATNAMESİ OLUŞTURULDU”

Büyükşehir ve MESKİ’nin tüm hizmet birimlerinde de dezenfekte işlemi yapıldığını belirten Seçer, “Sağlık Bakanlığımızın Covid rehberi doğrultusunda temizlik talimatnamesi oluşturuldu. Bu doğrultuda sabah, öğle ve akşam mesai bitiminden önce tüm kapılar, zemin, elektrik düğmeleri siliniyor, temizleniyor. Hemşireler kat kat dolaşıyor ve bunları kontrol ediyorlar. Personel, henüz mesaiye başlamadan hizmet birimlerimizde sağlık ekiplerimiz tarafından muayeneye tabi tutuluyor. Yine ekiplerimiz vatandaşlarımızın da ateşlerini ölçüyor, sorun görmeleri halinde gerekli bilgilendirmeleri yapıyorlar” diye konuştu.

 

“MESKİ, MOBİL UYGULAMAYI DEVREYE ALDI”

MESKİ’nin su borcundan dolayı mesken ve işyerlerinde su kesintisi yapmayacağını bir kez daha hatırlatan Seçer, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“MESKİ, mobil uygulamayı devreye aldı. Vatandaşlar telefon, tablet ve bilgisayarları üzerinden su faturalarını ödeyebilecekler ve kartlı sayaçlarına su yükleyebilecekler. Bulundukları mahalle ve il genelindeki planlı ve arızalardan kaynaklı su kesintileri bilgilerine ulaşabilecekler. Geçmiş ödemelerini görüntüleyebilecekler. Yine Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığına bağlı Alzheimer ve Demans Merkezi Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi hizmetlerine tedbir amaçlı ara verdik. Ancak yaşlıların evde takip ve kontrollere devam ediyoruz. Yine Yaşlı Destek Birimi tarafından kimsesiz çiftler ve yalnız yaşayan yaklaşık olarak 500 yaşlı vatandaşımız her gün aranarak ateş, halsizlik, öksürük gibi rahatsızlıkları olup olmadığı gibi sorunları takip ediliyor. Virüsten korunma yolları ile ilgili bilgi veriliyor.”

 

“MECBUR KALMADIKÇA EVDEN ÇIKMAMAMIZ GEREKİYOR”

Seçer, Büyükşehir Belediyesinin tüm iletişim mecralarını kullanarak vatandaşları virüs konusunda uyardıklarını ve bilgilendirdiklerini ifade ederek, “Mecbur kalmadıkça evden çıkmamamız, kalabalık ortamlarda bulunmamamız ve insanlarla yakın temastan mümkün olduğunca kaçınmamız gerekiyor” diyerek vatandaşlara evde kalmaları konusunda çağrıda bulundu.

Seçer, “Elimizi sık sık yıkayalım. Kolonya ya da diğer dezenfektanlar kullanarak mutlaka elimizi temiz tutmamız gerekiyor. Umut ediyorum kısa bir süre içerisinde insanlık bu mücadeleden galip çıkacak ve hayatımız normalleşecek. Tüm yurttaşlarımıza, hemşehrilerimize sağlıklı günler diliyorum” dedi. (Haber Merkezi)