Lise ve üniversite sınavları ertelenebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankaya’daki koronavirüs toplantısı sonrası yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında Haziran ayında yapılacak lise ve üniversiteye giriş sınavlarının ertelenebileceğini söyledi.

Lise ve üniversite sınavları ertelenebilir

HASAN KÜÇÜK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 bin öğretmenin de atamasını gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Koronovirüs nedeniyle alınan tedbirlerin salgın ortadan kalkana kadar geçici olarak uygulanacağını vurgulayan Erdoğan, “Tedbirleri uygularsak evde kalma süresini 3 hafta ile sınırlı tutabiliriz. Gereken her türlü tedbiri alarak takdiri Allah’a bırakmalıyız” dedi.

Vatandaşlara mümkün olduğunca evlerinden çıkmamaları tavsiyesinde bulunan Erdoğan, “65 yaş üstündeki tüm yaşlılarımızı maske ve kolonya dağıtacağız. Kamu bankaları isterlerse yaşlıların maaşını evde yapacak.” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın konuşmalarının bazı satır başları şöyle:

Türkiye’nin en büyük gücünün birliği, beraberliği ve kardeşliğidir. Bu sıkıntılı süreci güçlenerek atlatacağımıza inanıyoruz.

En iyi korunma yöntemi herkesin kendi kendine alacağı tedbirdir. Kimse toplumun sağlığını tehlikeye atmaya hakkı yoktur.

Gereken her türlü tedbiri alarak takdiri Allah’a bırakmalıyız.

Vatandaşlarımız mümkün olduğunca evlerinden çıkmamalarıdır.

65 yaş üstündeki tüm yaşlılarımızı maske ve kolonya dağıtacağız.

Kamu bankaları isterlerse yaşlıların maaşını evde yapacak.

Aşı bulma çalışmalarımız devam ediyor.

Ekonomide önemli kararlar aldık.

Koruma kalkanı  olacak bir paketi devreye alıyoruz.

100 milyar liralık kaynak setini devreye alıyoruz.

Avrupa ülkeleri temel hizmet kurumlarını devletleştirmeye başladı.

Batı ülkeleri vatandaşlarını sahipsiz bırakmıştır.

21. asrı Türkiye’nin asrı haline getireceğiz.

Dünyada koronovirüs buluşan kişi sayısı 200 bine ulaştı. Ölen kişi sayısı 8 bine yaklaştı.

Türkiye tedbirlerini süratle alarak hayata geçirdi.

Yalan haberlerle kaos çıkarmaya çalışanlar çıktı.

Türkiye’nin en büyük gücü birliği, beraberliği ve kardeşliğidir. Bu sıkıntılı süreci güçlenerek atlatacağımıza inanıyoruz.

 

EKONOMİDE KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

 

2 aylık direnme sürecini en iyi şekilde atlatacağız

Koruma kalkanı olacak ekonomi paketini devreye alıyoruz

Merkez bankası likidite sıkıntısı yaşanmayacağını ortaya koydu

Nisan, Mayıs ve Haziran ayı vadeli açık reeskont kredilerin taahhüt kapama süresi 1 yıl uzatıldı

Toplamda yüz milyar dolarlık kaynak paketini devreye alıyoruz

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz.

13- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

16- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

18- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

19- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

20- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştireceğiz.

21- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan kararların Türk milletine hayırlı olmasını dileyerek sözlerini noktaladı.