Panik büyüdü, market rafları boşaldı

Koronavirüs salgınının Türkiye’de de görülmesinin ardından başlayan panik market raflarının boşalmasına neden oldu. Kolonyanın ardından makarna, un, bulgur gibi gıda maddelerini marketlerde bulmak zorlaştı. Marketler talebe yetişebilmek için sürekli sipariş yeniliyor.

Panik büyüdü, market rafları boşaldı

ESRA ŞASİ YAĞMUR

Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirüs’ün Türkiye’de de görüldüğünü açıkladığı günden bu yana süren panik havası giderek stokçuluğa dönmeye başladı. Kolonya, el dezenfektanı ve maskenin ardından piyasadaki kuru gıdaya da talep arttı.

Mersin şehir merkezindeki zincir marketlerin birçok şubesinde son 2 günde en çok satılan ürünler makarna, bulgur, pirinç gibi kuru gıdalar oldu. Böreklik ve ekmeklik un satışında da ortalamanın çok üzerinde bir satış seyri gerçekleşince marketlerin kuru gıda reyonları boş kaldı.

Bir zincir market mağazasının müdürü, yaşanan durumu, “İnsanlar beşer onar paket makarna alıyor, paketlerle un alıyor. Elimizdeki un sabah bitti. Yeni sipariş verip depodan getirttik. Un mağazaya girer girmez bitti çünkü vatandaşlarımız un gelene kadar mağazada beklediler” sözleriyle anlattı.

Un talebinin artması nedeniyle Erdemli’de de küçük çaplı un fabrikaları doğrudan satışa başladı ancak oradaki un da kısa sürede tükendi.