“Mersin ticaret ve lojistik merkezi olabilir” | Güney Gazetesi Mersin

“Mersin ticaret ve lojistik merkezi olabilir”

Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin’in ülkede yerleşmiş dış ticaret kültürüne sahip nadir şehirlerden biri olduğunu belirterek kentin gelişim modeli açısından dış ticaret ve dış ticarete dayalı lojistik yatırımlarının önemli olduğunu kaydetti.

“Mersin ticaret ve lojistik merkezi olabilir”


Özdemir, Çukurova Havalimanı, Mersin Konteyner Limanı, Lojistik Merkezi Projelerinin tamamlanması halinde Mersin’in bir ticaret ve lojistik merkezine dönüşeceğini söyledi.

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ayrıntılı dış ticaret istatistikleri 2020 yılına kadar serbest bölgeler ve gümrük antrepoları kapsam dışında tutularak yayınlandığını hatırlatarak buna göre 2019 yılında Mersin’in 1.8 milyar dolar ihracat ile ülke genelinde 14’üncü, 1.2 milyar dolar ithalat ile 16’ncı ve toplamda 3 milyar dolar dış ticaret hacmi ile yine 14’üncü sırada bulunduğunu ifade etti.

 

“YENİ HESAPLAMA YÖNTEMİ KENTİMİZİN GERÇEK DEĞERİNİ GÖSTERMEKTEDİR”

2020 yılı Ocak ayından itibaren ise TÜİK’in dış ticaret verilerinin hesaplanmasında serbest bölgeler ve gümrük antrepoları verilerini de dahil ederek ilgili istatistikleri genel ticaret sistemine göre yayınladığını anlatan Özdemir, “TÜİK tarafından uygulanmaya başlayan bu yeni yöntem, Mersinimizin ülkemiz dış ticaretindeki rolünü ve serbest bölgeler ile gümrük antrepolarının kentimiz açısından önemini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu yeni hesaplama yöntemine göre Mersin 2019 yılında gerçekleştirdiği 3 milyar dolar ihracat ile Türkiye genelinde 8’inci, 2.6 milyar dolar ithalat ile 9’uncu ve toplamda 5.6 milyar dolar dış ticaret hacmi ile yine 9’uncu sırada yer almaktadır” dedi.

Aynı verilere göre kentin 5.6 milyar dolarlık dış ticaret hacminin yüzde 48’lik bölümünün (2.7 milyar dolar) serbest bölge ve gümrük antrepoları kapsamında yapıldığını anlatan Özdemir, “Bu oran ile Mersin Türkiye genelinde ilk sırada bulunmaktadır. Yani, serbest bölge ve gümrük antrepolarının kent dış ticaretine en aktif katkısı olan ildir” ifadesini kullandı.

 

“MERSİN DIŞ TİCARET KÜLTÜRÜNE SAHİP NADİR ŞEHİRLERDEN BİRİDİR”

İstatistiklerin de gösterdiği gibi Mersin’in ülkede yerleşmiş dış ticaret kültürüne sahip nadir şehirlerden biri olduğunu vurgulayan Özdemir şöyle devam etti: “Üstelik kentimiz liman, serbest bölge, organize sanayi bölgesi, gümrüklü antrepolar, çok çeşitli lojistik imkanlar gibi sahip olduğu değerler ile bu alanda daha da gelişmek için önemli bir potansiyele sahiptir. Dolayısıyla kentimizin gelişim modeli açısından dış ticaret ve dış ticarete dayalı lojistik yatırımları büyük önem arz etmekte. Bu doğrultuda ilimiz için yeni ufuklar açacak olan Çukurova Havalimanı Projesi, Mersin Konteyner Limanı Projesi, Lojistik Merkezi Projelerinin tamamlanması halinde Mersinimiz bir ticaret ve lojistik merkezine dönüşecektir. Bu şekilde hem kentimiz ekonomisinin büyüme hızı ve refah seviyesi artacak, hem de istihdam ve gelir yaratma kapasitesi yükselecektir. Ticaret hacmimizin de genişlemesiyle çok daha rekabetçi pozisyona ulaşmamız mümkün olacaktır.” (Haber Merkezi)