“Altınla oynayan belli oyuncular var” | Güney Gazetesi Mersin

“Altınla oynayan belli oyuncular var”

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tüm sektörlerde olduğu gibi altına da olumsuz yansıdı. Altın fiyatlarında yaşanan sert düşünün dünyada baş gösteren koronavirüsten kaynaklandığını dile getiren kuyumcular, altındaki bu hareketliliği fırsata çevirmeye çalışan kişilerin olduğunu belirterek, “Altınlarla oynayan belli oyuncular var. Onlar altınları yüksek zirveden bozdurup, alt seviyelerden almaya çalışıyorlar. Bunlar bir esnafın yapabileceği hareketler değil” diye konuştular.

“Altınla oynayan belli oyuncular var”


Özel Haber / İbrahim Aydemir

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs, tüm sektörleri etkisi altına almaya devam ediyor. Spordan sanata, siyasetten ekonomiye birçok alanı olumsuz etkileyen koronavirüs, son olarak altını da vurdu.

Dönem dönem dövizle birlikte yukarı yönlü hareketlilik yaşayan altın fiyatları, geçtiğimiz hafta rekor seviyelere ulaşarak 330 lirayı gördü. Ancak koronavirüs vakasının ortaya çıkmasından sonra altın sert bir düşüş yaşayarak, 311 liraya kadar geriledi.

 

“ALTIN, DÜNYADAKİ EN GÜVENİLİR YATIRIM LİMANI”

Kuyumcu Metin Özger, dünyadaki en güvenilir yatırım limanının altın olduğunu ifade ederek, “Şu anda dünyadaki en güvenilir yatırım limanı hiç şüphesiz altındır. Dünyada altının başka alternatifi yok, olamaz da. Son zamanlarda dünyada hızlı bir yayılım gösteren koronavirüs nedeniyle altında düşüş oldu evet ama bu daha da düşüş olacağı anlamına gelmiyor” dedi.

Altının ilerleyen süreçlerdeki hareketliliği ile ilgili açıklamalarda da bulunan Özger, “Altın şu anda düşüşte evet ama ilerleyen süreçte rekor yükseliş seviyesinden daha da yukarı seviyelere yükselecek. Bu düşüşün uzun sürmeyeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İnsanların altında meydana gelen düşüşe karşı yaklaşımları ile ilgili de konuşan kuyumcu Özger, “İnsanlar koronadan dolayı dışarı çıkıp alışveriş yapamıyorlar, korkuyorlar. İnsanlar dijitalden alışveriş yapmıyorlar, altını elinde istiyor. Vatandaş dışarı çıkamadığı için pek satış yapamıyoruz. İlerleyen süreçlerde bu durumun değişeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

“VATANDAŞLAR ŞU ANDA KARARSIZ”

Kuyumcu Ersen Ertürk ise altında fiyatlarında yaşanan hareketlilik nedeniyle vatandaşların altın alım noktasında kararsız olduğunu dile getirerek, “Biz dahil hiç kimse vatandaşın ne yapacağını bilmiyoruz. Alım mı yapalım, bekleyelim mi, daha da aşağıya gelir mi diye insanlar daha tedbirli davranıyor. Zaman içinde insanların isteklerinin artacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Dünya borsasında meydana gelen altındaki düşüşün, Türkiye’ye de yansıdığını belirten Ertürk, “Türkiye’de Ons fiyatı geriye gelerek; 1,650’lerden 1,540’lara kadar düştü. Bu sadece ülkemizle alakalı değil. Dünya borsasında düşüş olunca ister istemez bizim ülkemizde de fiyatlara yansımalar oldu ancak fazla bir değişiklik olmadı. Altının gramında yaklaşık 8-9 lira bir yansıma oluştu” dedi.

 

“KORONA İSTER İSTEMEZ BİZLERİ DE ETKİLEDİ”

Global oyuncuların altındaki hızlı hareketliliği fırsata çevirdiğini öne süren Ertürk, “Altınla oynayan belli oyuncular var. Onlar altınları yüksek zirveden bozdurup, alt seviyelerden almaya çalışıyorlar. Bunlar bir esnafın yapabileceği hareketler değil” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki haftalarda başlayacak olan düğün, nişan sezonunun koronavirüsten dolayı ertelenmesiyle kuyumcuların bu durumdan olumsuz etkileneceğini belirten Ertürk, “Artık 10-15 gün sonra nişan, düğün sezonları açılır. Bu koronavirüsten dolayı her şey ertelenirse, ister istemez bizleri de etkileyecek. Bu durum inşallah uzun sürmez” diyerek sözlerinin noktaladı.