“Yargı bağımsız değil” | Güney Gazetesi Mersin

“Yargı bağımsız değil”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “2019-2020 2. Dönem Staj Eğitim Açılışı’nda yaptığı konuşmada, yargının bağımsız olmadığını ifade ederek “Siyasetin yargının içine çok fazla müdahale ettiği, söylemleri ile yönettiği bir yargı düzeni içerisindeyiz” dedi.

“Yargı bağımsız değil”

Hasan KÜÇÜK

Mersin Barosu tarafından avukatlara yönelik “2019-2020 2. Dönem Staj Eğitim Açılışı’ yapıldı. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açılışta yaptığı konuşmada, geçmişten günümüze savunma mekanizması hakkında bilgi verdi. Cumhuriyet döneminde hukuk fakültelerinin açılması ve

hukuk fakültesinde okuyan öğrencilerin yargı ordusuna katılması ile yargı sisteminin geliştiğini ifade eden Yeşilboğaz, “Muhakeme kanunu ilk defa Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile birlikte yasal bir mevzuata kavuşmuş oldu. En son 1136 sayılı Avukatlık Yasası ile en son 2001’de yapılan değişikliklerle mevzuatımız sürdürülegelmektedir” şeklinde konuştu.

“AVUKATLAR HER ZAMAN TOPLUM TARAFINDA YER ALMALI”

Hak mücadelesi olan savunmanın kolay bir iş olmadığını anlatan Yeşilboğaz,

“Karşınızda her zaman bir otorite var. Devlet erki var. Devletin vermiş olduğu kararlara karşı bireyi savunuyorsunuz. Bir tarafta kamunun menfaati, bir tarafta bireyin menfaati. Siz toplum tarafında yer alacaksınız. Toplumun çıkarlarını gözeteceksiniz. Kamu tarafında olan savcı kamunun menfaatini koruyacak. Bireyin ve kamunun çatışmasında veya yarışmasında orda da bağımsız yargıçlar hak ve adalet çerçevesinde karar verecekler. Bu çizmiş olduğumuz profil kağıt üzerinde kalan günümüzde pek uygulaması olmayan bir sistem” ifadelerini kullandı.

“ARTIK KİMSE YARGI DÜZENİ İÇİNE BAĞIMSIZ SAVUNMAYI KOYMUYOR”

Şu anda yargının bağımsız olmadığını herkesin gördüğünü anlatan Yeyilboğaz şöyle devam etti: “Siyasetin maalesef yargının içine çok fazla müdahale ettiği, içine girdiği, artık söylemleri ile yönettiği bir yargı düzeni içerisindeyiz. Şu an yargı sisteminden bahsedildiği zaman nedense bunun içerisine bağımsız savunmayı kimse koymuyor. Sadece yargıç ve savcıları empoze etmeye ya da onlardan bahsetmeye çalışılıyor. Ama bu sac ayağının en önemli unsuru bağımsız savunma olan avukatlardır. Birey mi devlet için devlet mi birey için tartışmasında siz bireyi seçmek zorundasınız. Devlet ayrı bir yerde kalır. Ayrı bir gücü vardır. Otoritesi vardır. Ancak güçlüdür. Müeyyide ve silah kullanma yetkisi vardır. Cezalandırma yetkisi vardır. Siz onun karşısındaki zayıf olan bireyi korumak zorundasınız. Yapacağınız iş çok zor.”

Açılış konuşmasının ardından Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Sarklı ve Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez’in konuşmacı olarak katıldığı “Bir hak mücadelesi olan avukatlığın tarihsel süreci ve günümüzde hukuk” konulu panel gerçekleştirildi.