“Kirli yatırımları durdurun!”

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) tarafından turizm, tarım ve balıkçılığa ciddi zarar vereceği belirtilen kirli yatırımların durdurulması için imza kampanyası başlatıldı.

“Kirli yatırımları durdurun!”

Hasan KÜÇÜK

İmza kampanyası öncesi Özgür Çocuk Parkı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirildi. MERÇED Başkanı Sabahat Aslan yaptığı açıklamada Karaduvar Polipropilen Tesisi, Akkuyu Nükleer Santrali, Tarsus Biyokütle Enerji Santrali, balık çiftlikleri, hidroelektrik santralleri ile maden ocakları ve Taşucu Tersanesi’nin çevreye zarar vereceğini öne sürdü.

Karaduvar ve Çevresinde halen çalışmakta olan Kromsan, Sodasan, Petrol Dolum Tesisleri, Akgübre gibi sanayi tesislerinin zehir saçarak havayı, suyu ve toprağı kirleterek Mersin’i yaşanmaz hale getirdiğini ifade eden Aslan, “Karaduvar’da kurulması planlanan Polipropilen fabrikasından çıkacak olan ağır metaller ve zehirli gazlar tarım alanlarımızı kirletecek ve çoraklaştıracaktır. Polipropilen tesisi yeraltı sularımızın tuzlanmasına, denizin kirlenmesine, sağlığımızın bozulmasına ve ayrıca sağlıksız ve engelli çocukların doğmasına neden olacaktır” dedi.

Balık Çiftliklerinin yaratacağı kirliliğinde turizm ve doğal balıkçılığı etkiyeceğini anlatan Aslan, “Tarsusta yapımı planlanan Tarsus Biyokütle Enerji Santrali hava ve koku kirliliği yaratacak ve insan sağlığını bozacaktır. Bölgemizde kurulması planlanan söz konusu yatırımların iptal edilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından MERÇED üyeleri yatırımların durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmek üzeri imza kampanyası başlattı.