Olan vatandaşa oldu!.. | Güney Gazetesi Mersin

Olan vatandaşa oldu!..

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MESKİ) Mart Ayı Olağanüstü Genel Kurulunda su aboneliğinde yüzde 50 yapılmasını öngören teklif Cumhur İttifakı üyelerinin ret oyu vermesi nedeniyle Mayıs ayına kaldı. Yüzde 50 indirimi yetersiz bularak yüzde 55’e çıkarmak isteyen Cumhur İttifakı üyeleri yüzde 50 indirime de engel olmuş oldu. İndirim teklifi Cumhur ittifakının 37-29 oyunla reddedildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhur İttifakının yüzde 55 indirim isteği ile ilgili oylama talebi ise olağanüstü toplanan mecliste başka önerge verilemeyeceği gerekçesiyle reddetti. Seçer ile MHP’li Mehmet Topkara arasında sert tartışmaların yaşandığı mecliste taraflar birbirlerini popülizm yapmakla suçladı.

Olan vatandaşa oldu!..

Hasan KÜÇÜK

MESKİ’nin Mart Ayı Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, 1 Ocak’ta başlayan su faturalarına yansıtılan katılım payında yüzde 50 indirime gidilmesi gündemiyle toplandı. Saat 13.45’ta başlaması gereken toplantı  yaklaşık yarım saat geç başladı. Toplantı öncesi Başkan Seçer ile MHP’li Mehmet Topkara ve Mahmut Tat arasında müzakereler yapıldı. MHP’liler indirimin yüzde 55’e çıkarılması yönünde ısrarcı oldu.  Seçer’in ikna çalışmaları karşılık bulmadı.

Yapılan müzakereler sonunda gündem maddesinin görüşülmesine geçildi. Burada söz alan Seçer, uzun bir konuşma yaptı. Gündem maddesinin gerekçesini anlatan Seçer, “Su aboneliği ücret tarifesinde abonelerden bir kereye mahsus aldığımız katılım payı için Sayıştay’dan gelen abonelerden alınan katılım paylarının yüzde 2’yi geçmeyeceği konusunda yaptığı uyarıdan yola çıkarak, 2020 yılı içinde abonelerimizden emlak vergi değerlerinin yüzde 2’sini almayı, peşin ödemelerde de yüzde 25 İskonto yapmayı uygun görüp bu şekilde 1 Ocak’tan itibaren tahsilatlara başladık” dedi.

“KATILIM PAYLARINI MALİKTAN ALMA ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

100 bin TL’lik emlak vergi değeri olan bir yapıya abone olacak yurttaşın 2 bin TL, 2 yılda 4 eşit taksitte veya bin 500 TL peşin bedelle ödemek kaydıyla abone olabildiğini ifade eden Seçer, “Bu süreç içinde bazı değerlendirmeler oldu. Kamuoyu tarafından çok itiraza sebep oldu. Haklıdır, haksızdır, uygundur, değildir tartışmasını bir tarafa bırakalım. Ocak meclisinde bu konuyu konuşmuştuk. Orada bazı değerlendirmelerimiz oldu. Bazı çalışmalar yaptığımızı da söylemiştim. Süreci bekledik. Gelişen olayları takip ettik. Bugün olağanüstü genel kurul yapmamızı gerektiren konu bu konuda yeni bir düzenleme yapma arzusuydu. Bu konuda da çalışmalarımızı kısmen tamamladık. Asıl Mayıs ayı MESKİ genel kurulunda yeni bir tahsilat yöntemiyle yani katılım paylarını proje onay aşamasında ilk malikten alma yöntemi üzerinden çalışmalar yapıyoruz. Meclis üyelerimizin de takdirine sunacağız” ifadelerini kullandı.

“SU DA KAYIP KAÇAK YÜZDE 65”

MESKİ’nin baştan aşağı yenilenmesi gerektiğini ifade eden Seçer bugüne kadar bu kurumun yeterince iyi yönetilmediğini söyledi.  Abonelerle ilgili tahakkuk tahsilat konusunda inanılmaz bir makasın bulunduğunu anlatan Seçer, “2018’de 333 milyon TL tahsilat yapılmış. 2019’da biz gelmişiz. Son 9 ay bizim yönetimimiz bu tahsilat 357 milyon TL’ye çıkmış. Su bedeli aynı hatta ikinci 6’ ayda indirimli tarife uygulanmasına rağmen. Muazzam bir kaçak kayıp oranı var. Minimum yüzde 60-65 kaçak kayıp oranına sahip MESKİ. Fiyat konusunda insanlar bizden şikayetçi. Şikayetçi olanlar suyu kaçak kullananlar. Nasıl oluyor? Geçen yıl ile bu yıl arasındaki fark nedir, baktım, insanlar neden bu kadar figan ediyor? Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 11 fiyat artışı var. Zaten biz bu yüzde 10 indirim olarak uyguladık. Aslında fiyat artışı yok. Bizden önceki dönemin su fiyatındayız” şeklinde konuştu.

“KOMUOYUNDA ZALİM VE GADDAR OLDUĞUMUZ YÖNÜNDE HAVA YARATILIYOR”

Komuoyunda kendilerinin gaddar, zalim, yurttaştan haraç topladığı ve hakları olmayan parayı aldıkları gibi hava yaratıldığını anlatan Seçer, meclis üyelerinden toplanan paraların kendilerinden kaynaklı olmadığını kamuoyuna anlatmalarını istedi.

“TOPKARA İNDİRİM YÜZDE 55 OLMALI”

Seçer’in ardında söz alan MHP’li Mehmet Topkara ise bu teklifin istedikleri içeriği kapsamadığını söyledi. Vatandaşların feryat ve figanını en yakınındaki yöneticilere aktardığını ifade eden Topkara,

“Bizlerde bu görev sorumluluk gereği vatandaşımızın iyiliğe hasıl olacak hizmetler yapacaksak da, vatandaşın canı yanmadan planlama yapmalıyız. Birden çok yüklendik. Kanun el veriyor diyerek fiyatları yüzde 2’ye çıkardık. Vatandaş her zaman haklıdır. Her zaman hizmet ister, yatırım bekler, para vermez. Yüzde 2 olan teklifte indirim yüzde 50 değil yüzde 55 olarak uygulanmalı. Konu komisyonlara sevk edilmeli” diye konuştu.

TOPKARA: BİZE SÜREKLİ GOL ATILIYOR

Meclis üyelerinin görüşlerini aktarmasının ardından müzakere yapılmak üzere genel kurula ara verildi. Verilen arada Başkan Seçer ile Cumhur İttifakı üyeleri müzakere yapıldı. Seçer indirimin yüzde 50 ve tüm ili kapsayacak şekilde yapılması gerektiğini ifade ederken Cumhur İttifakı üyelerinin yüzde 55 ısrarı sürdü. MHP’li Mehmet Topkara müzakereler sırasında Seçer tarafından kendilerine sürekli gol atıldığını söyledi. Tarafların bir birini ikna edememesi üzerine tekrar oturuma geçildi.

“37’YE 29’YA REDDEDİLDİ”

Tekrar bir konuşma yapan Seçer oylamaya geçti. Katılım payında yüzde 50 indirime gidilmesi uygulamanın il geneline yayılmasına ilişkin teklif yapılan oylama sonucunda kabul edilmedi. 29’a, 37 oy ile reddedilen oylama sonrası AKP ve MHP’li Cumhur İttifakı üyelerinden indirim oranının yüzde 55 oranında uygulanması teklif geldi. Ancak CHP’lilerden kanunen olağanüstü kongrenin gündeminin değiştirilemeyeceği itirazı geldi.

Başkan Seçer de, “Tartışma bitti, Gündem maddesi oylandı, reddedildi” dedi. Ancak Cumhur İttifakı üyeleri tepki gösterdi, MHP’li Mehmet Topkara, “Biz başka bir maddenin görüşülmesini istemiyoruz, aynı konu ile ilgili önerge veriyoruz. Başkanı  samimiyete davet ediyorum” şeklinde konuştu.

DİNSEVER: VATANDAŞIN SORUNUN DÜZELTELİM DEDİK SİYASİ MANEVRA İLE İNİDİRİME KARŞI ÇIKTINIZ

Söz alan CHP’li Ali Dinsever ise “Vatandaşın bir sorunu var. Muzdarip. Bunu düzeltelim dedik ama bugün siyasi bir manevra ile bu indirime karşı çıktınız. Anlaşılmaz bir şey. Hukuken alacağınız bir başka karar hukuksuz bir karar olur” dedi.

Seçer’in “Yeterli tartışma yapılmıştır” diyerek toplantıyı bitirmek istemesine Cumhur İttifakı üyeleri tepki gösterdi.

Şikayetleri kulak arkası etmediklerini dikkate aldıklarını anlatan Seçer, “Yarıya yarıya indirim yaptık ama kabul edilmedi” diye konuştu.  

Seçer’e tepki gösteren MHP’li Mehmet Topkara ise “Siz yanlış yapıyorsunuz, ahlaki değilsiniz bu konuda. Burada yüzde 55’i konuştuk sizinle” dedi.

Seçer, “Meclisi sizin istediğiniz gibi yönetemem. Sayın Tat lütfen grubunuza hakim olun. Ben sizinle sayın Ekmekçi ile konuştum” şeklinde konuştu.

TAT: FARKLI ÖNERİMİZ KABUL EDİLMEDİ

Mahmut Tat ise konuyu daha önce görüştüklerini ifade ederek sadece rakam düzeyinde farklı bir öneri getirdiklerini bunu görüşmenin hukuken ve  kanunen bir engelinin olmadığını kaydetti.  

Seçer’in Meclis Yönetmeliği gereği toplantıyı bitirme talebine Cumhur İttifakı yine tepki gösterdi.

Seçer’in Mayıs ayında görüşürüz, ne güzel geçecekti. Kabul etmediniz” sözlerine Topkara “Yanlış yapıyorsunuz. İyi niyetimizi kullandınız. İndirimin daha çok olması lazım. Biz daha fazla indirim istiyoruz. Vahap başkan istemiyor” ifadelerini kullandı.

Seçer ile Topkara’nın birbirlerini popilizm yapmakla suçladı. Seçer, Cumhur İttifakının yüzde 55’lik indirim teklifi kabul etmeden oturumu kapattı.