Yenişehir’den 8 Mart’ta farklı etkinlik | Güney Gazetesi Mersin

Yenişehir’den 8 Mart’ta farklı etkinlik

Yenişehir Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinlikler ilgi gördü.

Yenişehir’den 8 Mart’ta farklı etkinlik

Yenişehir Belediyesi, Mersinlileri 8 Mart Dünya Emekçiler Gününde başta oyuncu Meltem Cumbul ve yazar İpek Ongun olmak üzere birçok şair, yazar ve ressamla buluşturdu. 8 Mart programında fotoğraf ve resim sergileri, söyleşiler, tiyatro oyunları ve atölye çalışmaları gibi birçok farklı etkinlik yapıldı. Yazarlar okurlarıyla buluştu, ressamlar ve fotoğraf sanatçıları eserlerini sergiledi. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, etkinlik programını vatandaşlarla birlikte takip etti.

 

CUMBUL: KADINLAR HAYATTA KALSIN

8 Mart etkinlikleri kapsamında Yenişehir Belediyesi’nin konuğu olarak Mersin’e gelen oyuncu Meltem Cumbul, Yenişehir Belediyesi tiyatro kursiyerleri ile atölye çalışması gerçekleştirdi. Cumbul, kursiyerlerle metin okumaları yaparak, hem genç tiyatroculara hem de salonu dolduran izleyicilere  oyunculuk ile ilgili bilgiler verdi. Atölye çalışmasında Aladağ’da bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında ihmaller nedeniyle can veren öğrenciler konu edildi. Oyundan sonra konuşan Meltem Cumbul, “Özgecan Aslan, Konca Kuriş ve Bergen'e selam olsun. Kadınlar hayatta ve ayakta kalsın. Hele hele küçük kızlar yaşasın, yaşasın, yaşasın.” dedi.  Atölye çalışmasını izleyen Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Meltem Cumbul'a teşekkür plaketi verdi.

 

KADIN TİYATROCULAR BAŞARILI KADINLARIN HİKAYELERİNİ ANLATTI

Etkinlik kapsamında Yenişehir Belediyesi’nin tiyatro kurslarında eğitim alan kadın tiyatrocular da

sahneye çıktı. Kursiyerler, 'Mersin'in Kadınları' isimli tiyatro oyununu sergiledi. Tarsus'tan Anamur'a, Silifke'den Gülnar'a kadınların hikâyeleri ezgiler eşliğinde anlatıldı. Kadın tiyatrocular kadına şiddete, cinsiyet eşitsizliğine ve kadınların engellenen eğitim alma hakkına dikkat çekti. Tiyatroda ayrıca Mersinli Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı Müfide İlhan, Silifkelilere çilek üretmeyi öğreten ziraat mühendisi Arife Karcıoğlu ile yazar ve oyuncu Ümmiye Koçak gibi başarılı kadınların hikâyeleri anlatıldı. Oyun izleyiciler tarafından tam not aldı. Etkinlikler kapsamında Yazar İpek Ongun, Yenişehir Belediyesi AKM’de vatandaşlarla buluştu. Yoğun İlgi gösterilen söyleşide Ongun, yazarlık serüvenini anlattı ve kitap çıkarmak isteyen geleceğin yazarlarına önerilerde bulundu.

 

ÖZYİĞİT’TEN KADINLARA KIRMIZI KARANFİL

Başkan Abdullah Özyiğit, etkinliklere katılan tüm sanatçılara tek tek teşekkür etti. Başkan Özyiğit

hayatın her alanında büyük emekler veren kadınlara kırmızı karanfil hediye etti.  (Haber Merkezi)