İnsan olmayı öğren!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen ‘feminist gece yürüyüşüne’ katılan kadınlar, “Tahrik olmamayı, laf atmamayı, taciz etmemeyi, tecavüz etmemeyi, kadın öldürmemeyi, insan olmayı öğreneceksiniz” diye haykırdı.

İnsan olmayı öğren!

Esra Şasi Yağmur

Mersinli kadınlar  “feminist gece yürüyüşü” düzenledi. Kuşimato Sokak’ta bir araya gelen kadınlar, sloganlar eşliğinde Barış Meydanı’na kadar yürüdü.

Yürüyüş sonrasında bir açıklama yapan Nalan Turgutlu Bilgin, “Tarihi 100 yılı geçen kadın mücadelesi sayesinde direnme ve dayanışma yöntemleri kazanarak Patriyarka’nın bunca eziyetine karşı koyma gücünü bulduk” dedi.

Baskı varsa direniş hakkının baki olacağına işaret eden Bilgin,  “Adları tarihe sığmasa da kadınlar hep direndiler. Hayatlarına sahip çıktılar. Bugün binlerce kadın Türkiye de, milyonlarca kadın dünyanın her yerinde direniyoruz. Cins kırımına karşı Şili’de başlayıp 52 ülkede sahip çıkılan lastesis direnişi, Meksika’daki kadınların Anayasa Mahkemesi’ni ateşe vermesi artık dünyadaki bütün kadınların din, dil, ırk, trans, cins ayırmaksızın bir arada ve yan yana Patriyarka’ya karşı ortak mücadeleyi örgütlediğini gösterir. Burada bu düzene seslenmek için değil, çarpık olan bu düzeni değiştirmek için toplandık. Tahrik olmamayı, laf atmamayı, taciz etmemeyi, tecavüz etmemeyi, kadın öldürmemeyi, insan olmayı öğreneceksiniz” şeklinde konuştu.