Katliam yapanlara ciddi yaptırımlar uygulansın | Güney Gazetesi Mersin

Katliam yapanlara ciddi yaptırımlar uygulansın

Son günlerde meydana gelen orman katliamları için Mersin, Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Toroslar Kent Konseyi Başkanları ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, orman katliamı yapanlar için caydırıcılıktan uzak cezalar yerine ciddi yaptırımlar uygulanması istendi.

Katliam yapanlara ciddi yaptırımlar uygulansın

Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, Toroslar Kent Konseyi Başkanı Ümit Ersan ve Yenişehir Kent Konseyi Başkanı Dilek Çakır tarafından yapılan açıklamada, ormanların yaşanabilir bir çevre ve insanlık için vazgeçilmez bir unsur olduğu vurgulandı.

 

“6831 SAYILI ORMAN KANUNUN UYGULANABİLİRLİĞİ SAĞLANMALI”

Mersin’de son yıllarda art arda gelen orman katliamlarının geleceğe vurulan balta gibi olduğu ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son yaşanan katliamda, Mezitli ilçesinde bir gecede 1500 ağacın kesilmesinin ardından, katliamdan sorumluların ceza almamaları toplumda büyük bir yaraya sebep olmuştur. Gelecek nesillerin yaşam ve oksijen kaynağı ormanları korumanın bir insanlık görevi olduğunu hatırlatarak, ilgili bakanlıklara, milletvekillerine, tüm yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Caydırıcılıktan uzak cezalar yerine ciddi yaptırımlar uygulanmalı, mevzuattaki yasal boşluklar giderilerek yeni yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Katledilen orman arazileri hızla yeniden orman niteliği kazanacak şekilde ağaçlandırılmalıdır. Ormanlarımızı koruma ve geliştirmenin, gelecek kuşaklara aktarmanın tarihsel bir görev olduğunun bilinciyle Mersin Halkı adına, Mersin milletvekilleri başta olmak üzere siyasi iradeyi bu görevi icraya davet ediyoruz. 6831 sayılı Orman Kanunu bir an önce revize edilerek, uygulanabilirliği sağlanmalıdır. Kamu”dinamiklerini harekete geçirecek iradeyi ortaya koymanız, Mersin Halkının talebi ve beklentisidir. (Haber Merkezi)