Karamancılar Konağı nihayet kurtarılıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 4 Kasım 1918’de Mersin’de kaldığı ve Kuvayi Milliye direnişinin ilk örgütlediği tarihi Karamancılar Konağı yıkılmaktan kurtarılıyor. Yangında harabeye dönen ve çökme tehlikesi olduğu için müdahale edilemeyen binanın askıya alınması için çalışmalar başladı. 5 ay sürmesi beklenen askıya alma işinin ardından binanın restorasyonu için yeniden ihaleye çıkılacak.

Karamancılar Konağı nihayet kurtarılıyor

Hasan KÜÇÜK

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 4 Kasım 1918’de Mersin’de kaldığı ve Kuvayi Milliye direnişinin ilk örgütlediği tarihi Karamancılar Konağı yıkılmak kurtarılıyor. Yangında harabeye dönen ve çökme tehlikesi bulunan tarihi binanın kurtarılması için çalışmalara başlandı.

Binanın askıya alma işini üstlenen Mersin Büyükşehir’in yaptığı ihale sonuçlandı. Mersin Valiliği Yatırımı İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı katkıları ile yapılan  projede ihaleyi alan müteahhit askıya alma işlemine başladı. Tarihi binanın çevresi güvenlik şeridi ile kapatıldı. Yangın nedeniyle harabeye döndüğü için çökme tehlikesi bulunun ve bu nedenle içeriye müdahale edemeyen ekipler çalışmalarını binanın çevresinde sürdürüyor. Ekiplerin tarihi binanın çevresine dökecekleri betonların içerisine yerleştirecekleri çelik kolanlarla tarihi binayı önce askıya alacakları daha sonra ise içerisindeki molozları ve yangından kalan atıkları temizleyecekleri öğrenildi. Askıya alma için müteahhide 5 ay süre verildiği ifade edildi. Askıya alma ve temizleme işinin ardından Mersin Valiliği’nin binanın restorasyonu için yeniden ihaleye çıkacağı öğrenildi.