İğne oyaları emeklilerin elinde canlanıyor | Güney Gazetesi Mersin

İğne oyaları emeklilerin elinde canlanıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın işbirliğiyle İkinci Bahar Emekli Evi üyelerine “İğne Oyası” kursu verilmeye başlandı.

İğne oyaları emeklilerin elinde canlanıyor

 Emeklilik zamanlarını oturarak değil üreterek geçirmek isteyen, zamanın kıymetini bilen üyeler, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde görev yapan Merve Sakallı tarafından verilen kursa yoğun ilgi gösteriyor.

İĞNE OYASI EL SANATI CANLANIYOR, EMEKLİLER ÜRETİYOR

Çarşamba ve Perşembe günleri saat 09:00-16:00 arası gerçekleştirilen kursta Emekli Evi üyeleri doğanın renklerini kullanarak emeklerini ilmeklerine katıyor. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatı, sadece birkaç malzeme kullanarak birçok takı ve süs eşyası yapan kursiyerlerin elinde canlanıyor. 29 Ocak’ta kursa başlayan üyeler, yaptıkları işler çoğaldığında ürünlerini sergileyecek.

NEDRET UYGUR: ÇİÇEĞE VE SANATA OLAN SEVGİM BURADA ARTTI

İğne oyası kursunda kitap ayracından küpe, kolye, yüzük gibi aksesuarlara, çiçek motiflerinden süs eşyalarına kadar birçok ürün yapan Emekli Evi üyeleri öğrenmekten ve üretmekten çok mutlu. Daha önce iğne oyası bilmediğini, kursta öğrenerek çok keyifli vakit geçirdiğini ifade eden Emekli Evi üyelerinden emekli öğretmen Nedret Uygur, “İğne oyası bilmiyordum. Diğer örgüleri falan yapıyorum ama burada sağ olsun hoca hanımın sayesinde onu öğrendim. Arkadaşlarla hoşça vakit geçiriyorum, çiçeğe olan sevgim, sanata olan sevgim burada arttı. Yani bu yaştan sonra acaba öğrenebilir miyim diye endişelerim vardı. Oysa ki insan her yaşta her şeyi yapabilirmiş. Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e bize bu imkanları sağladığı için, emekleri için çok teşekkür ediyorum. Başarıları daim olsun” dedi.

GÜLSEREN YILDIRIM: “SEVEREK GELİYORUZ”

İğne oyası kursunda çok keyifli zaman geçirdiğini söyleyen Gülseren Yıldırım, “On senelik kamu kuruluşu emeklisiyim. Belediyenin bir etkinlik mesajı geldi. İğne oyası kursuna başlayalım dedik arkadaşlarla beraber ve başladık. Çok da memnun kaldık. Hocamız da çok güzel eğitim veriyor. Kitap ayracı, papatya, yüzük yaptık. Gerçekten böyle bir etkinlik düzenlemeleri çok güzel olmuş. Severek geliyoruz. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e etkinlikten dolayı çok teşekkür ederiz. Bunun gibi başka etkinliklerin olmasını da isteriz” diye konuştu. (Haber Merkezi)