Tarım ve hayvancılık sektörü Mersin’de buluşuyor | Güney Gazetesi Mersin

Tarım ve hayvancılık sektörü Mersin’de buluşuyor

Mersin Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı, bu yıl 15’inci kez sektör profesyonellerine ev sahipliği yapacak. Yerli ve yabancı 200’den fazla firmanın ürünlerini sergileyeceği fuarı 4 günde 40 binin üzerinde kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Tarım ve hayvancılık sektörü Mersin’de buluşuyor


CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık tarafından T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Mersin Yenişehir Belediyesi, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), Ulusal Turunçgil Konseyi (UTK) işbirliği ve KOSGEB desteğiyle organize edilen 15. Mersin Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı 5 - 8 Mart 2020 tarihleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Sektöre dair yeniliklerin görücüye çıkarılacağı fuarı 40 binin üzerinde sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor.

 

200’ÜN ÜZERİNDE FİRMA YENİLİKÇİ ÜRÜNLERİNİ SERGİLEYECEK

15. Mersin Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı, Mersin CNR EXPO Yenişehir Fuar Merkezi’nde açık ve kapalı olmak üzere toplam 20.000 metrekarelik alanda düzenlenecek. Yerli ve yabancı 200’den fazla firmanın katılacağı fuarda tarım, seracılık ve hayvancılık sektörüne dair yeni teknolojiler, yeni yöntemler ve yeni ürünler görücüye çıkacak. Dünyanın dört bir yanından gelen firmaları binlerce çiftçi, ithalatçı ve bayi ile buluşturacak olan fuarın bölge, ülke ve kent ekonomisinin yanı sıra global ticaretin gelişmesine de katkı sağlaması hedefleniyor.

 

Tarım, seracılık ve hayvancılık sektörlerine dair yeniliklerin sergileneceği fuarda, tarım makineleri, ekipmanları, aksesuarları, sera, sera malzeme ve ekipmanları, ölçümleme ve paketleme teknolojileri, gıda güvenliği, organik tarım ve uygulamaları, hayvancılık ekipmanları, hayvan besleme ve yem üretimi, kalite belgelendirme sistemleri ve kalite kontrol teknolojileri tanıtılacak.

 

IRAKLI YATIRIMCILAR FUARI ZİYARET EDECEK

Mersin, fuar süresince Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) işbirliği ile gerçekleştirilecek 4. Türkiye-Irak Yatırım, Ticaret ve Tarım Zirvesi’ne de ev sahipliği yapacak. Bağdat, Necef, Basra, Erbil, Süleymaniye’den Iraklı yatırımcıların katılacağı zirve, aynı zamanda fuarda yeni iş fırsatlarının oluşmasına da katkı sağlayacak. Fuarın resmi açılış törenine katılacak olan Iraklı yatırımcıların, 4 gün boyunca katılımcı firmalar ile bir araya gelerek, milyarlarda dolarlık iş bağlantıları gerçekleştirmesi bekleniyor.

 

SEMİNER İLE ÇİFTÇİLER BİLGİLENDİRİLECEK

Bu yılki fuarda T.C. Tarım Ve orman Bakanlığı Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi’nin öncülüğünde çiftçilere yönelik farklı içeriklerde seminerler de düzenlenecek. Fuar süresince ziyaretçiler Doğa fotoğrafçısı ve belgesel yapımcısı olan Mehmet Miras'ın "Türkiye'nin Son Konar Göçer Sarıkeçili Yörüklerde Çocuk Olmak" konulu fotoğraf sergisini de gezebilecekler. (Haber Merkezi)