Kadınlardan 8 Mart çağrısı

Mersin Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, kadınların yaşam alanlarına yönelik saldırıların her geçen gün arttığı bir dönemde kutlanacağına dikkat çekti. Platform, erkek şiddetine, ayrımcılığa, eşitsizliklere, adaletsizliklere, ekonomik krize ve ev içi emek krizine karşı kadınları alanlara davet etti.

Kadınlardan 8 Mart çağrısı

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

 

Mersin Kadın Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü programını düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu. Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde platform bileşenlerinin katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında tüm kadınlara  dayanışma çağrısında bulunuldu.

Platform adına açıklamayı okuyan Zeynep Kaya, erkek şiddetinin her geçen gün büyüdüğünü ve kadınların yaşam alanlarına yönelik saldırıların artığını belirtti.

Kaya,  “İktidarın politikaları, diyanetin fetvaları, üzerine eklenen ekonomik kriz kadınlara şiddet, ayrımcılık, yoksulluk olarak dönüyor. Her gün öldürülüyoruz. İktidar ile ilişkili erkeklerin işlediği cinayetlerin üstü örtülüyor. Rabia Naz’a, Nadira’ya, Yeldana’ya ne olduğunu soruyoruz.  55 gündür Dersim’de kayıp olan Gülistan Doku’ya ne olduğunu sorarak karşılıyoruz 8 Mart’ı. İntihar görünümlü cinayetlerle kadınların yaşam hakkı elinden alınıyor. Kazanılmış haklarımıza  göz dikiliyor. Nasıl yaşayacağımıza, kimi sevip sevmeyeceğimiz, doğurup doğurmayacağımıza, bedenlerimize, hayatlarımıza, iktidar ve erkekler tarafından sürekli müdahale ediliyor. Ekonomik krizin faturası kadınlara işsizlik, yoksulluk, ev içi emek sömürüsünün katmerlenmesi, güvencesizlik olarak dönüyor.  Tüm bu eşitsizlik, adaletsizlik ve erkek şiddeti karşısında, 8 Mart’a sayılı günler kala kocaman bir ‘yeter’ diyoruz. Kadın dayanışmasını yükseltmeye, isyanımızı haykırmaya, alanlara çağırıyoruz" dedi.

 

"HAKLARIMIZ İÇİN ALANLARA"

"Yaşamlarımızı kuşatan politikalara karşı hayatlarımız için alanlardayız" diyen Zeynep Kaya,  "Tacize, tecavüze, istismara karşı bedenlerimiz için alanlardayız. Kapitalizme, ataerkiye, sermayeye, esnek ve güvencesiz çalışmaya, ev içi görünmeyen emeğe, cinsiyetçi iş bölümüne, krize, yoksullaşmaya karşı emeğimiz için alanlardayız. 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesine saldıranlara, nafakamıza göz dikenlere, tecavüz af yasasına, erkek yargıya, ifade ve eylemlerimizi cezalandıranlara karşı haklarımız için alanlardayız!  Makbul kadın fetvalarına, kadın değil aile olarak tanımlayanlara, heteronormativiteye karşı hazlarımız, arzularımız, özgürlüğümüz için alanlardayız. Haydi bizi güçsüz, çaresiz bırakmaya çalışanlara karşı, dayanışmamızı büyütelim, isyanımızı sokaklara taşıyalım” ifadelerini kullandı.

 

Mersin Kadın Platformu’nun Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yapacağı miting 7 Mart cumartesi günü yapılacak.  Saat 14.00’te Balıkçı Barınağı yanındaki alanda yapılacak buluşmanın ardından saat 15.00’te eski Tevfik Sırrı Gür Stadı arazisinin yanındaki caddede konser düzenlenecek.

8 Mart Pazar günü saat 12.00’de Galatasaray Meydanı’nda Günebakan Kadın Şenliği yapılacak. 8 Mart akşamı saat 19.00’da da Kushimato Sokağı’nda feminist gece yürüyüşü yapılacak.

 

Mersin Kadın Platformu’nun diğer etkinlikleri ise şöyle:

-Mersin Kadın Savunma Ağı Dayanışma Kahvaltısı

1 Mart Pazar Saat:10.00 Jaro Cafe

 

-Mersin Cemevi Kadın  Kolları

" Kadın Mücadelesi Yaşam Mücadelesidir" paneli

1 Mart Pazar  Saat: 16.00 Mersin Cemevi

 

-İnsan Hakları Derneği ve HDP Kadın Meclisi ortak etkinliği

Cezaevlerindeki kadınlara kart gönderme

4  Mart Çarşamba Saat: 11.00 İHD

 

-Eğitimsen Kadın Buluşması

4 Mart Çarşamba Saat: 18.30 Eğitimsen Terası

 

-Mersin HDP Kadın Meclisi

Kadın kurumları temsilcileriyle dayanışma kahvaltısı

6 Mart Cuma Saat 10:00'da Nobel Oteli

 

-Ekmek ve Gül Mersin Buluşması

6 Mart Cuma Saat: 19.00 Yenişehir Belediyesi Nikah Salonu

 

-CHP eş zamanlı basın açıklaması

7 Mart Cumartesi saat 13.00 CHP Mersin il binası

-Mersin İnsan Hakları Derneği

" Hak Arama Mücadelesinde Kadın ve Barış Dili"

28 Mart Cumartesi Saat 13.00 Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Salonu