Aşk İksiri, sanatseverlerle buluştu | Güney Gazetesi Mersin

Aşk İksiri, sanatseverlerle buluştu

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), İtalyan Besteci Gaetano Donizetti’ye, librettosu Felice Romani’ye ait ‘Aşk İksiri’ komik operasını sahneledi.

Aşk İksiri, sanatseverlerle buluştu

Mersin Kültür Merkezi'nde sahnelenen eser, sanatseverlerden büyük beğeni topladı. Eserin rejisörlüğünü Yekta Kara, orkestra şefliğini Nezih Seçkin yapıyor. Eserin rejisör yardımcılığını Esra Tütüncüoğlu üstleniyor. Dekor tasarımını Efter Tunç, kostüm tasarımını Şanda Zıpçı, ışık tasarımını Tarı Deniz’ in yaptığı 2 perdelik ‘Aşk İksiri' Komik operasının koro şefliğini Anıl Aydın yürüttü.


Eserde başlıca rolleri, Funda Uyanık (Adina), Bülent Bezdüz, (Nemorino), Kazım Erdem Özdemir (Dulcamara), Faik Mansuroğlu (Belcore ) ve Pınar Duygu Çınar (Gianetta) paylaştı.
Eserin kısa konusu ise; Napoli’de bir kafede garsonluk yapan Nemorino patronu Adina’ ya aşık olur. Kafeye gelen Amerikan denizcilerden Yüzbaşı Belcore, Adina’ya ilgi göstermeye başlar ve karşılığını alır. Bunu gören Nemorino çılgına döner. Bu arada, Dulcamara adında bir şarlatan satıcı, her derde iyi geldiğini iddaa ettiği iksirleriyle herkesi etkilemeyi başarır. Nemorino, Dulcamara’ ya tüm parasını vererek güya Adina’nın kendisine aşık olmasını sağlayacak aşk iksirini alır. Oysa Adina Belcore’nin evlenme teklifini kabul etmiştir. Nemorino’nun Adina’ya ulaşması için artık karmaşık olaylar zincirinde yorucu bir yolculuk yapması gerekecektir. (Haber Merkezi)