Ali F. Bilir’den yeni kitap: Denize Varınca | Güney Gazetesi Mersin

Ali F. Bilir’den yeni kitap: Denize Varınca

Mersinli şair, öykü ve roman yazarı Ali F. Bilir’in 11. Kitabı ‘Denize Varınca’ raflardaki yerini aldı. Yapıtında toplumcu gerçekçi bakış açısıyla kaleme aldığı 13 öykü bulunan Bilir, yazarak zamanın belleğine yaşamın izini bırakma düşüncesinde olduğunu söyledi.

Ali F. Bilir’den yeni kitap: Denize Varınca


Hasan KÜÇÜK

 

Mersinli şair, öykü ve roman yazarı Ali F. Bilir’in 11. Kitabı ‘Denize Varınca’ kitapseverlerle buluştu. Kitapta yazarın 1967 yılında Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan ilk öyküsü “Göçüyoruz’ un yanında 13 öykü yer alıyor.

Öykülerini toplumcu gerçekçi bakış açısıyla kaleme aldığını ifade eden Ali F. Bilir,  11.yapıtım olan “Denize Varınca” beklemekte olan bir kitabımdı. Yeni bir çocuğum dünyaya gelmiş gibi duygu denizindeyim” dedi.  

Öykülerinin ülkenin çeşitli yerleri, çocukluğunun geçtiği Mersin-Silifke yöresi, üniversite yıllarında yaşadığı İstanbul’da geçtiğini anlatan Bilir, “Yazmak aynı yaşam yolculuğu gibi. Yazarak zamanın belleğine yaşamın izini bırakma düşüncesindeyim. Değerlendirmeyi ben okula bırakıyorum. Yazar yapıtını ortaya koyduktan sonra artık okura bırakır. Okurdan beklediğim okuyup onu içselleştirmesi. Okumak ta bir yazmak gibidir. Okur, okuduğu yapıtta kendini bulur ve kendi dünyası ile içselleştirirse amacına ulaşmış demektir. Yazarın en büyük dileği var ettiği yapıtın okunması ve paylaşılmasıdır” ifadelerini kullandı.

 

ALİ F. BİLİR KİMDİR?

Şair ve öykü yazarı Ali F. Bilir, 1945, Gülnar/Mersin doğumlu. Asıl adı Ali İhsan Bilir olup Ali Bilir, Faruk Ali B. gibi imzalar da kullandı. İlkokulu, ailesinin göçtüğü Silifke’de, ortaokulu Mersin’de tamamladıktan sonra parasız yatılı olarak Adana Erkek Lisesi’nde okudu. Yükseköğrenimini bir yıl tıp eğitiminden sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı. (1969).

13 kitabı bulunan Şair ve Yazar Bilir’in İngilizceye çevrilen şiirleri 2008 yılında Amerikada Plain View Press tarafından ‘Migration Ballads’ adıyla Kültür Bakanlığı tarafından Amerika’da yayınlandı.

Ali F. Bilir Edebiyatçılar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Dil Derneği, Avrupa Yazarlar Konseyi, Eyalet Şair Birlikleri Ulusal Federasyonu ve Florida State Eyaleti Şairler Birliği üyesidir.