“Kadın kooperatifleri sürdürülebilir olmalı”

Mersin Büyükşehir Belediyesinin desteklediği Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (Mersinden Koop), “Kadınlar Kazanacak, Mersin Kazanacak” sloganıyla 2020-2022 Dönemi Stratejik Plan Hazırlık Çalıştayı gerçekleştirdi.

“Kadın kooperatifleri sürdürülebilir olmalı”

Mersinden Koop Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Meral Seçer, “Bizim stratejik planda hedefimiz sürdürülebilir, çok sayıda kadına dokunan bir kooperatif yapısına ulaşmak” dedi.

Mersinden Koop 2020-2022 Dönemi Stratejik Plan Hazırlık Çalıştayı, Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirildi. Çalıştaya, Mersinden Koop Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Meral Seçer ve kooperatifin kurucu ortaklarının yanı sıra Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan da katıldı. Politik, ekonomik, sosyal, teknoloji ve ar-ge, yasal, çevresel ve kooperatifler konu başlıklarında katılımcılar, 7 masada bir moderatör ve bir raportör eşliğinde fikir paylaşımında bulundu.

 

“KATMA DEĞER KATARAK KAZANCA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ”

Mersinden Koop Başkanı Meral Seçer, çalıştayda yaptığı konuşmada, kooperatifin kuruluş aşamasını anlattı. Markalaşma süreciyle ilgili başvurularını yaptıklarını belirten Seçer, “8 kurucu ortakla yola çıktık. Ortaklarımız profesyonelliği, amatör ruhu ve gönüllülük esasını ön plana aldılar. Bu gönüllülük ruhunu profesyonel metotlarla da desteklemek istiyoruz ve Mersin’imizdeki kadınlarımıza en etkili, en doğru yoldan ulaşmayı hedefliyoruz. Amacımız, Mersin’imizdeki kadınlarımızın sosyal, ekonomik, kültürel becerilerini bir araya getirip bunu bir değere dönüştürmek ve onların güçlenmesini sağlamak. Bunun için Mersin’deki kadınlarımızın ürettikleri yerel el işi ürünlere ve lezzetlere veya ortaya koyacakları yeni ürünlere katma değer katarak bunları kazanca dönüştürmek istiyoruz. Ayrıca geleneksel ürünlerimizin gelecek nesillere aktarılmasını arzu ediyoruz. Bunun için pek çok çalışmamız, hazırlığımız var” dedi.

 

“SAĞLAM ADIMLAR ATARAK EN DOĞRU YOLU BULMAYI HEDEFLİYORUZ”

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kalkması için kadınların her yönden güçlü olması gerektiğini ifade eden Seçer, “Kadınlarımızın sosyal yönden güçlü olması toplumumuzun da güçlü olması anlamına geliyor. Kadının sosyalleşerek kendine özgüvenin artmasının hem ailesine hem Mersin’e hem de topluma çok katkısı olacaktır. Kadınlarımızın güçlenmesinin toplumsal cinsiyet eşitsizliğini de ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Bu noktada sağlam adımlar atarak en doğru yolu bulmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

“KADIN KOOPERATİFLERİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Kadın kooperatiflerinin son yıllarda yaygınlaştığını söyleyen Meral Seçer, bu noktada “sürdürülebilirlik” konusunun önemli olduğunu vurgulayarak, “Son yıllarda ülkemizde kadın kooperatiflerinin kurulmasıyla ilgili bir akım var. Biz de bu akımın içinde yolculuğumuza başladık. Fakat burada Mersinden Koop olarak kadın kooperatiflerinin sürdürülebilir olmasını çok önemsiyoruz. Çünkü yaptığımız araştırmalarda çok sayıda kadın kooperatifini ziyaret ettik, fuarlara gittik, bu konularda bilirkişilerle görüştük. En önemli sorunlardan birinin sürdürülebilirlik olduğunu gördük. Bizim de stratejik planda hedefimiz sürdürülebilir, çok sayıda kadına dokunan bir kooperatif yapısına ulaşmak” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)