Öksürüklerde 8 hafta kriteri | Güney Gazetesi Mersin

Öksürüklerde 8 hafta kriteri

Öksürüklerde 8 hafta kriteri


Özellikle kış aylarında artan öksürük şikayetleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydanur Mihmanlı özellikle 8 haftadan fazla süren öksürüklerde uzman doktora gidilmesini tavsiye etti.

“ÖKSÜRÜK CİĞERLERİN SAVUNMA MEKANİZMASIDIR”

Öncelikli olarak öksürük şikâyetini iki çeşit olarak ele aldıklarını ve değerlendirdiklerini ifade eden Dr. Aydanur Mihmanlı öksürüklerin aslında ciğerlerin savunma mekanizması olduğunu söyledi. Dr. Mihmanlı açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Hastalarımız en fazla öksürük şikayeti ile özellikle kış aylarında polikliniklerimize başvuruyor. Öksürük aslında akciğerlerin bir savunma mekanizması. Akciğerlere gelen zararlı partiküllerin aşırı sekresyonların dışarı atılmasına yarayan bir savunma mekanizması. Ancak bazı durumlarda hastalar için ciddi bir problem olabiliyor. Öksürüğü iki kategoride inceleyebiliriz. Akut yani ani başlayan öksürükler ve uzun süreli öksürükler yani kronik öksürükler olarak iki gruba ayırabiliriz. Akut öksürükler sıklıkla kış aylarında hastalarımızın bize başvurduğu öksürükler grubunda. Genellikle sorumlusu solunum yolu enfeksiyonları ve nedenleri daha çok viral. Eğer öksürük süresi sekiz haftadan kısa ise bu süreden daha fazla sürmüyorsa eşlik eden başka ciddi bir bulgu da yoksa hastalar dinlenerek, bol sıvı alarak bitki çayları ile şikâyetlerine yönelik tedavi ile bu öksürük şikâyeti geçecektir. Ama daha uzun sürüyorsa, öksürüğe balgam eşlik ediyorsa, ateş ve yan ağrısı varsa, genel durumda bozulma varsa, o zaman bir hekime başvurmaları gerekir.”

  

ÖKSÜRÜĞÜN YANINDAKİ DİĞER RAHATSIZLIKLARA DİKKAT

Öksürük şikayetin yanı sıra ateş, hırıltılı solunum ve göğüs ağrısı gibi rahatsızlıkların olması durumunda tedavi amaçlı başka bir yol izlenmesi ve uzman bir hekime başvurulması gerektiğine de değinen Mihmanlı ayrıca, “Kuru öksürüğü en çok üst solunum yolu enfeksiyonlarında karşılaşıyoruz. Bu hastalarda herhangi bir tedaviye gerek duymuyoruz. Hastanın anlattıkları ve fizik muayene ile biz kolaylıkla üst solunum yolu enfeksiyon tanısını koyabiliyoruz. Daha ileri tetkike de gerek duymuyoruz. Fakat hastanın öksürüğe eşlik eden başka bulguları varsa ateş göğüs ağrısı balgam çıkarma, yan ağrısı, kanlı balgam çıkarmaları varsa o zaman ileri tetkiklere geçiyoruz. Eğer akciğer grafisinde bir şey yoksa üst solunum enfeksiyon tanımız doğrudur. Bu yönde tedavi ve takibimizi düzenliyoruz. Akciğer grafisinde herhangi bir patoloji saptamışsak o zaman o patolojiye uygun takip ve tedaviye geçmemiz gerekiyor.  Genellikle antibiyotiğe gerek yok daha çok semptomlara yönelik tedavi öneriyoruz. Örneğin sekresyon azaltıcı ajanlar, hastanın sekresyonunu ve öksürüğünü bastıracak ajanlar kullanılabilir” şeklinde konuştu. (İHA)