Dünya ezgileri Mersin’de buluşuyor | Güney Gazetesi Mersin

Dünya ezgileri Mersin’de buluşuyor

19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 1 Nisan’da başlıyor. 1-18 Nisan tarihleri arasında sanatseverleri müzikle buluşturacak festival, bu yıl da dünyanın ezgilerini Mersin’de bir araya getirecek.

Dünya ezgileri Mersin’de buluşuyor


Yasemin TOKLUCU / Haber

Mersin Sanat Etkinlikleri Derneği, bu yıl da dünyanın birçok ülkesinden farklı sanatçı ve grupları Mersin’e getireceği festival programını hazırladı. Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler ve odaların destekleriyle gerçekleştirilen 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali; Bulgaristan, Almanya, Hollanda, Avusturya, Amerika, Sırbistan, İtalya, Çin, KKTC, Yunanistan ve Türkiye’den farklı müzik türlerinden sanatçıları Mersin’de sanatseverlerle buluşturacak.

Dönem başkanlığını Selma Yağcı, sanat yönetmenliğini Erdoğan Şanal, sanat danışma kurulu üyeliklerini ise Prof. Rengim Gökmen, Prof. Dr. Cihat Aşkın, İbrahim Yazıcı, Remzi Buharalı’nın yaptığı, Mersin’in kültür-sanat hayatında öncü bir rol üstlenerek dünyadan ve Türkiye’den ünlü solist ve müzik topluluklarını Mersin’e taşıyan festivalin tanıtım toplantısı, Mersin Sanat Etkinlikleri Derneğinde yapıldı. 

 

“KÜLTÜRSÜZ VE SANATSIZ HİÇBİR İŞİNİZİ TAMAMLAYAMAZSINIZ”

Toplantıda konuşan Mersin Uluslararası Müzik Festivali Dönem Başkanı Selma Yağcı, festivalin Mersin ve Türkiye için oldukça önemli olduğunu dile getirdi. Festivalin Mersinliler tarafından benimsendiğini ve desteklerin arttığını dile getiren Yağcı, “Kültürsüz ve sanatsız hiçbir işinizi tamamlayamazsınız. İstediğiniz sonuca ulaşamazsınız. Bunu artık kentin işadamları da anladı. Arayan soran, bizde katılalım, destek olalım diyen kişiler oluyor. Bu bizi mutlu ediyor” dedi. Bir yılı bulan çalışmalar sonucunda yeni bir festivalde daha buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Yağcı, “Bu yıl festivalimizin 19’uncusunu yapıyoruz. Yoğun bir çalışmanın ardından herkesin beğeneceği çok güzel bir program hazırladık. Dünyanın pek çok yerinden farklı türde müzik yapan saygın müzik toplulukları ve sanatçıları bu yıl da sizlerle buluşturacağız” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 6 büyük festival olduğunu anımsatan Yağcı, “Bunlardan ikisi devletin. Üçünün arkasında da vakıflar var. Biz, Sanat Etkinlikleri Derneği olarak bu festivali yapıyoruz. Benzerine az rastlanan bir dayanışmayla hayat bulan festivalimizin tüm başarı paydaşlarına Mersinliler adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

“10 ÜLKEDEN SANATÇI VE MÜZİK GRUPLARINI AĞIRLAYACAĞIZ”

Festival programını açıklayan Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal ise festival kapsamında dünya ezgilerini Mersin’de bir araya getireceklerini söyledi. Şanal, Mersin ve Tarsus’ta bir çok konser salonu ile tarihi mekanlarda gerçekleştirilecek konserler çerçevesinde, bu yıl 10 ülkeden sanatçı ve müzik gruplarını ağırlayacaklarını söyledi. Konserleri 9 farklı etkinlik mekanında düzenleyeceklerini dile getiren Şanal, “Böylece daha geniş kitlelere ulaşacağız. Programımızda 14 etkinlik yer alıyor. Bu etkinliklerin 6’sı halka açık ve ücretsiz, 8’i ise biletli yapılacak. Bu yıl da dünyadan ve Türkiye’den ünlü sanatçıları ve grupları sanatseverlerle buluşturacağız” ifadelerini kullandı.

 

Festivalin açılış konserinin 1 Nisan’da Kültür Merkezinde Michael Balke yönetiminde Bulgar soprano Alex Penda tarafından yapılacağını dile getiren Şanal, şunları kaydetti: “Hollanda’nın akapella korosu Wishful Singing ise 5 Nisan’da Mersin Latin Katolik Kilisesinde sanatseverlerle buluşacak.  Avusturya’nın saygın müzik topluluklarından Stratos Trio, Beethoven’in 250. doğum yılında bestecinin eserlerini, 7 Nisan’da Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampüsü Nevit Kodallı Salonunda seslendirecek.

Bosnalı besteci, gitarist ve şarkıcı Goran Bregoviç de 10 Nisan’da konser verecek. Film müzikleri ve konserleriyle dünyaca ünlü Goran Bregoviç, Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde sanatseverlerle buluşacak. Genç pop yıldızı Buray, Ezginin Günlüğü müzik grubu ve Latin caz müziğinin Amerikalı ustaları Buyepongo ise Mersinlilerle ücretsiz konserlerde buluşacak. Festivalde ayrıca, İtalyan gitar dörtlüsü 40 Fingers, Mersinli genç keman sanatçısı Hasan Gökçe Yorgun da yer alacak. Klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici de şef Bülent Yüksel yönetiminde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Yıldızları Caz Orkestrasının eşlik edeceği konserle 17 Nisan’da Kültür Merkezinde konser verecek. Festival 21. Nevit Kodallı Polifonik Korolar Şenliğine de ev sahipliği yapacak. Festivalde, Festival Sanat Ödülü, Festival Kent Ödülü ve Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü olmak üzere üç dalda ödüller de sahiplerini bulacak.”